اسلامی:

ادعای مالکیت ۷۰۰ واحد مسکونی برای یک فرد، بازی با افکار عمومی است

وزیر راه و شهرسازی درباره اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر اینکه فردی در اطراف تهران دارای ۷۰۰ واحد مسکونی است،‌ گفت: شنونده باید از کسی که این اطلاعات را می‌دهد، سوال کند منبع اطلاعات شما کجا است؟ باید درباره جزئیات و مستندات آن اظهارنظر، سوال پرسیده می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی محمد اسلامی در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره مالیات بر خانه‌های خالی اظهار داشت: در حال حاضر خانه‌های خالی عاملی شده که منابع کشور در تله قرار بگیرد. اگر این خانه‌ها وارد سیستم عرضه شوند، خود به خود به ایجاد رونق تولید و ساخت و ساز در بخش مسکن کمک می‌کنند.

وی افزود: ایجاد تحرک یک امر ضروری است و قانون هم برای این اقدام وجود دارد اما نکته مهم این است که یک سیستم اطلاعاتی دقیقی باید وجود داشته باشد که سازمان امور مالیاتی بتواند این خانه‌ها را شناسایی کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: از ابتدا در این قانون به صورت دقیق پیش‌بینی نشده که آن دستگاهی که بیشترین اشراف را به این موضوع و به داده‌های اطلاعاتی  دارد، بتواند محور باشد. این موضوع را دنبال کرده‌ایم و تعاملی که بین دستگاه‌ها ایجاد شده تا سیستم‌های اطلاعاتی را به یکدیگر متصل سازیم که سازمان بهره‌بردار از این اطلاعات، سازمان امور مالیاتی باشد.

اسلامی درباره زمان اجرای این قانون اظهار داشت: به دنبال این هستیم که این سیستم در سال جاری به اجرا برسد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره طرح‌های دولتی برای ساماندهی بازار اجاره‌بها گفت:‌ دولت در هیچ دوره‌ای در بازار اجاره مداخله‌ای نداشته است. قوانین روابط مالک و مستاجر عمدتا ناظر به بخش حقوقی طرفین بوده و هرگز در بخش تعرفه و قیمت وارد نشده است.

وی افزود: در یک اصلاحیه‌ای در ماده ۵۳ قانون اساسی مالیات مستفیم در بحث تبصره ۱۱ اقدامی انجام داده‌ایم و برای دولت ارسال کردیم مبنی بر اینکه مشوق‌هایی برای صاحبخانه‌هایی که مراعات حال مستاجران را می‌کنند و اجحافی در حقوق مستاجران ندارند،‌ ایجاد کنیم. این اقدام یک نوع معافیت مالیاتی است که در کمیسیون‌های دولتی مطرح کرده‌ایم.

اسلامی گفت: براساس پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای موجرانی که قراردادهای بالای یک سال با مستاجران منعقد می‌کنند و در تمدید قراردادها، قیمت‌ها و شاخص‌های نُرم را رعایت می‌کنند، سازمان امور مالیاتی معافیت‌هایی را در نظر بگیرد که در حال حاضر این پیشنهاد در دست مطالعه و بررسی است.

وزیر راه و شهرسازی درباره اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر اینکه فردی در اطراف تهران دارای ۷۰۰ واحد مسکونی است،‌ گفت: شنونده باید از کسی که این اطلاعات را می‌دهد، سوال کند منبع اطلاعات شما کجا است؟ باید درباره جزئیات و مستندات آن اظهارنظر، سوال پرسیده می‌شد. بنده موضوع را نه تکذیب می‌کنم و نه تایید اما معتقدم نمی‌توان که با افکار عمومی بازی کرد و نباید تشویش در بین اذهان عمومی ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایلنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.