مواردی که مسواک زدن ممنوع است

مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز برای سلامت دندان ضروری است. حتی باید به کودک خود یادآوری ‌کنید که روزانه مسواک بزند و ممکن است دندانپزشک به شما بگوید که بیشتر مسواک بزنید

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی؛در چند زمان و موقعیت خاص باید از مسواک زدن اجتناب کنید یا آن را به تعویق بیندازید. به گزارش پورت پدیاتریک دنتیستری، در این مطلب نگاهی کرده‌ایم به مواردی که نباید مسواک زد.

۱. بلافاصله بعد از غذا خوردن: شاید در کودکی به شما گفته شده بود که حداقل ۳۰ دقیقه بعد از غذا خوردن شنا نکنید. ظاهرا به نظر می‌رسد، این قاعده افسانه‌ای بیش نباشد. اما یک قانون ۳۰ دقیقه ای دیگر وجود دارد که واقعاً باید به آن پایبند باشید. بین غذا خوردن و مسواک زدن ۳۰ دقیقه صبر کنید. مسواک زدن بلافاصله بعد از یک میان وعده یا غذا فقط اسید موجود در غذا را روی دندان‌هایتان می‌ریزد و منجر به ضعیف شدن مینای دندان می شود. در حالی که منتظر ۳۰ دقیقه خود هستید، یک لیوان آب بنوشید تا به خنثی کردن سطح PH در دهان و پاک کردن قند از روی دندان کمک کند.

۲. بلافاصله پس از نوشیدن قهوه: قهوه باعث اسیدی شدن دهان می‌شود و ممکن است اگر فورا مسواک بزنید، مینای دندان‌ها آسیب ببیند. لذا نیم تا یک ساعت پس از نوشیدن قهوه منتظر بمانید

۳. پس از صرف صبحانه: بلافاصله پس از صبحانه مسواک نزنید تا مینای دندان‌ها از بین نرود. بهترین زمان مسواک زدن صبح‌ها قبل از صرف صبحانه است تا دهان از باکتری‌ها تمیز شود.

۴. پس از استفراغ: بعد از استفراغ، ممکن است هوس کنید دندان هایتان را مسواک بزنید و آن طعم بد را از دهانتان خارج کنید. اما حداقل ۳۰ دقیقه پس از استفذاغ نباید مسواک بزنید. استفراغ حاوی اسید معده است و اگر بلافاصله بعد از آن مسواک بزنید، دندان‌هایتان را با اسید مسواک خواهید زد که برای مینای دندان شما وحشتناک است. پس از استفراغ دندان خود را با آب معمولی بشویید، نعناع بدون قند را بمکید یا چیزی ملایم بخورید تا مزه دهان خود را از بین ببرید.

۵. در توالت: واقعیت وحشتناکی وجود دارد و آن این است که دهان و توالت شما بسیار شبیه به هم هستند زیرا هر دو حاوی میلیاردها میکروب هستند. حال به هم زن به نظر می‌رسد، اما حقیقت دارد. لطفا در هنگام رفتن به توالت و نشستن روی توالت فرنگی مسواک نزنید. باکتری‌های توالت می‌توانند در هوا پخش شوند و وارد دهان شوند که می‌تواند منجر به بیماری جدی شود.

۶. استفاده از یک مسواک مشترک: مطمئنا می‌توانید هنگام مسواک زدن در کنار کسی بایستید. اما از مسواک مشترک استفاده نکنید. دلایل مختلفی برای ممنوعیت این کار وجود دارد:
• اگر هنگام مسواک زدن لثه‌های شما خونریزی کرد، می توانید یک بیماری منتقله از خون را گسترش دهید.
• شما می توانید باکتری‌های بدی مانند MRSA، لاکتوباسیلوس و سودوموناس (میکروب‌هایی که باعث ذات الریه می‌شوند) را با استفاده از مسواک مشترک به فرد دیگری انتقال دهید یا این باکتری‌ها از مسواک فرد دیگری به شما انتقال یابد.
• دندان‌های شما با هر چیزی که آن فرد شب قبل خورده تماس خواهد داشت، به خصوص اگر آن فرد مسواک خود را به درستی تمیز یا آبکشی نکرده باشد

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.