سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس اظهار کرد:

باید از خام فروشی به سمت صادرات فرآورده‌های نفتی حرکت کنیم

سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: اگر به جای چشم داشتن به توتال و شل برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم می‌توان نفت خام را به فراورده تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی 

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وابستگی دولت به خام فروشی نفت گفت: باید از خام فروشی به سمت صادرات فرآورده‌های نفتی حرکت کنیم. ما در کشورمان طبیعتاً نیاز داریم پالایشگاه بسازیم و نفت خام را به فرآورده تبدیل کرده و صنایع پایین دستی صنعت نفت را توسعه بدهیم و با ساخت پتروپالایشگاه از خام فروشی گذر کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون کشورهای خریدار نفت ایران، نفت خام ایران را به فراورده تبدیل کرده و از این طریق ارزش افزوده ایجاد می‌کنند. در حالی که انتظار می‌رود ایران به عنوان دارنده این منبع هیدروکربوری، این منابع را راسا با ایجاد ارزش افزوده، تبدیل به فراورده کرده و سپس صادر کند. به این علت که هم نیروی انسانی و هم دانش آن در داخل موجود است.

نوروزی بیان کرد: ساخت پتروپالایشگاه هزینه کلانی نیاز دارد که در شرایط کنونی اقتصادی تأمین این حجم سرمایه گذاری بعید به نظر می‌رسد. اما می‌توان با ایجاد محرک‌های اقتصادی و تشویق مردم و بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در ساخت پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از ابزارهای مالی متفاوت، هم نقدینگی را مهار کرد و هم مشکل تأمین مالی ساخت این واحدها را حل کرد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: اگر به جای چشم داشتن به توتال و شل برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت بتوانیم از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم می‌توانیم نفت خام را به فراورده تبدیل کنیم.

وی راهکار اصلی غلبه بر تحریم های نفتی را تبدیل نفت خام به فرآورده‌های متعدد و صدور آن دانست و گفت: این کار شدنی است؛ چنانچه در سال‌های نه چندان دور بنزین به عنوان یک فرآورده استراتژیک همواره اهرم فشار بر اقتصاد ایران بود و دولت با هزینه گزاف مجبور به واردات این فراورده می‌شد، البته در آن دوران با به کارگیری سیاست‌های مدیریت مصرف توانستیم بخش قابل توجهی از مصرف را کاهش دهیم و همزمان نیز با طراحی و ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، هم مشکل انباشت میعانات گازی حل و فصل شد، هم تامین بنزین؛ البته ثمره این اقدام خوب دولت دهم را دولت یازدهم مورد استفاده قرار داد. هر چند که مردم، وارثان اصلی خدمات دولت‌ها هستند.

وی در پایان اشاره کرد: بی توجهی به ساخت پتروپالایشگاه و اصرار بر خام فروشی نفت، نتیجه حضور و مدیریت مدیران خسته و تنبل است. دیدگاه انقلابی و منطقی در این حوزه این است که به سمت ساخت پتروپالایشگاه حرکت کنیم. فکر می‌کنم اگر آقای زنگنه از خام فروشی نفت روی برگرداند و صادرات فرآورده را در دستور کار قرار دهد کاری انقلابی کرده است. جهاد همیشه مبارزه مسلحانه نیست بلکه در حال حاضر که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم باید بتوانیم با طراحی سازوکارهایی، ظرفیت‌های مردمی را برای غلبه بر تحریم ها فعال کنیم.

انتهای پیام/ منبع: مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.