پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به سی‌وسومین اجلاس مجمع آیمو

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پیامی به سی‌وسومین اجلاس مجمع سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) در لندن بر رعایت الزامات مندرج در معاهدات دریایی توسط جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازنده ایران با دولت‌های صاحب دریا و ساحل و سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، در آغاز این پیام که توسط علی‌اکبر مرزبان، مدیرکل امور دریانوردان، سازمان‌های تخصصی و بین‌المللی این سازمان در ارتباط ویدئوکنفرانسی با مجمع آیمو قرائت شد، با اعلام انزجار و محکومیت حملات وحشیانه نیروهای اشغالگر اسرائیلی علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین در غزه، به کارشکنی دولت‌های آمریکا و انگلیس در برگزاری رویداد موازی روز جهانی دریانوردی در تهران و انجام اقدامات تبعیض‌آمیز و مخرب دولت ایالات متحده آمریکا علیه کشتی‌های تحت پرچم ایران اعتراض شد.

بنابراین گزارش، در پیام مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی به سی‌وسومین اجلاس مجمع سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) چنین آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
پیش از هر چیز، می‌خواهم در محضر شما مردم بی‌گناه و بی‌دفاع غزه را یادآوری کنم. این روزها و در این جهان متمدن، یک نسل‌کشی در بخش کوچکی از سرزمین فلسطین در حال وقوع است. ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، مانند بسیاری دیگر در جهان، نفرت خود را از این جنایات خشونت‌آمیز رژیم اشغالگر صهیونیستی به شدت نشان داده‌اند و بمباران شدید و اقدامات جنایتکارانه و شنیع علیه زنان، کودکان، نوزادان، بیمارستان‌ها و مدارس غزه را محکوم می‌کنند.
جناب رئیس مجمع سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو)
نمایندگان محترم کشورهای عضو ایمو و سازمان‌های بین‌المللی
خانم‌ها و آقایان،
ابتدا انتصاب رئیس و نواب رئیس سی‌وسومین اجلاس مجمع آیمو از کشورهای عربستان سعودی، بنگلادش و پرو را صمیمانه تبریک می‌گوییم و امیدوارم مجمع بتواند به اهداف خود دست یابد.
آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان،
اقتصاد دریایی، از جمله حمل‌ونقل دریایی، همواره سرلوحه سیاست‌های ملی جمهوری اسلامی ایران بوده است. در همین راستا، در ماه نوامبر ۲۰۲۳، سیاست‌های کلی درباره توسعه اقتصاد دریامحور با مشورت همه طرف‌های ذی‌نفع توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و به تأیید مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رسید.
 ما معتقدیم بخش قابل توجهی از این سیاست‌ها در راستای تعاملات و همکاری‌های سازنده با سایر ملل به ویژه با دولت‌های منطقه و سازمان‌های بین‌المللی که آی‌ام‌او در رأس آنها قرار دارد، اجرا خواهد شد. بدون شک این اتفاق در فضا و محیطی آرام، امن و مطمئن رخ خواهد داد.
در این راستا، جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به رعایت الزامات مندرج در معاهدات دریایی مرتبط بوده است. ما می‌دانیم که روح حاکم بر همه این اسناد و کنوانسیون آیمو، ترغیب، مشارکت و همکاری کشورهای عضو می‌باشد. اما متأسفانه شاهد بوده‌ایم که دولت ایالات متحدخ آمریکا برخلاف مفاد کنوانسیون آیمو، کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا و سایر معاهدات عمل می‌نماید و به طور مستمر خدمات در حال ارائه به کشتی‌های با پرچم ایران از جمله خدمات ماهواره‌ای را مختل می‌کند.
بنابراین، انتظار می‌رود تمامی بازیگران مهم از جمله دولت‌های متعاهد، سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) و سازمان بین‌المللی ماهواره‌های سیار (IMSO) از این اقدامات تبعیض‌آمیز به هر طریقی جلوگیری کرده و مانع آن شوند، زیرا آنها با اصول فوق‌الذکر در تضاد آشکار هستند.
آقای رئیس، دبیرکل، خانم‌ها و آقایان،
بر مبنای مصوبه شورای آیمو مقرر شده بود که جمهوری اسلامی ایران میزبان رویداد موازی روز جهانی دریانوردی در اکتبر ۲۰۲۳ باشد، اما در یکصد و بیست و نهمین جلسه شورای آی‌ام‌او، دولت‌های آمریکا و انگلیس از برگزاری این رویداد جلوگیری و برخی اتهامات پوچ را مطرح کردند. ما می‌خواهیم نارضایتی خود را از این اقدام غیرقابل قبول که با نفوذ و تبلیغات سیاسی صورت گرفت اعلام داریم. ما از کشورهای عضو آیمو می‌خواهیم که هوشیار باشند و هرگز اجازه ندهند، سازمان بین‌المللی دریانوردی از مسیر فنی و حرفه‌ای خود منحرف شود.
در پایان، مایلم از تلاش‌های ارزشمند آقای کیتاک لیم در دوران مسئولیت خود در مقام دبیرکل آی‌ام‌او تشکر و قدردانی کنم و از خداوند برای او و خانواده‌اش آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.
همچنین از انتخاب آقای آرسینیو دومنگز به عنوان دبیر کل جدید آیمو استقبال و به ایشان تبریک میگوییم.
همچنین یاد و خاطره خانم ماندانا منصوریان، نماینده فقیدمان در سازمان بین‌المللی دریانوردی و نایب‌رئیس کمیته همکاری فنی آیمو را که در فوریه ۲۰۲۳ بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت، گرامی می‌دارم و برای روحش شادی و آرامش مسئلت دارم.

 

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.