مجمع‌عمومی‌عادی سالیانه پارس صورت گرفت؛

افزایش 73 درصدی درآمد عملیاتی پتروشیمی پارس

مجمع‌عمومی‌عادی سالیانه شرکت پتروشیمی پارس صبح امروز با حضور ۹۳.۴۲ درصدی سهامداران و به ریاست حسین پناهیان معاون مالی‌وسرمایه‌گذاری گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در سالن همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد و 27 تومان سود به ازای هر سهم به سهامداران اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی؛ مسعود حسنی مدیرعامل شرکت پتروشیمی پارس در این مجمع با ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت در سال مالی منتهی به پایان اسفند ۱۴۰۰ از کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان این مجتمع تشکر و قدردانی کرد.
مدیرعامل پتروشیمی پارس از افزایش۷۳ درصدی درآمد عملیاتی و ۳۳ درصدی سود عملیاتی این پتروشیمی خبر داد و گفت: پارس در سال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است.
وی توسعه‌وسرمایه گذاری در زنجیره ارزش پایین‌دستی، بهبود و توسعه مدیریت سرمایه‌های انسانی با تمرکز بر نگهداشت مطلوب منابع‌انسانی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اسمی موجود با تاکید بر رفع تنگناهای واحدهای تولیدی، مدیریت بهینه دارایی‌های سازمان با تمرکز بر تامین مواد شیمیایی، قطعات‌وتجهیزات از داخل کشور، توسعه و تعالی سازمان از طریق نظام‌های مدیریتی و توسعه و تعمیق مدیریت ریسک در سازمان را از استراتژی‌های شرکت پتروشیمی پارس عنوان کرد.
وی با اعلام فروش سه میلیون و ۲۸۵ هزار و ۷۰۳ تن محصول در سال ۱۴۰۰ به ارزش ۴۵ هزار و ۲۲۴ میلیارد و ۷۸۱ میلیون تومان، به تولید ۹۵ درصد ظرفیت این مجتمع اشاره و ابزار امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۱ تولید 100 در صدی ظرفیت محقق شود.
مدیرعامل پتروشیمی پارس سود عملیاتی این شرکت در سال مالی ۱۴۰۰ را ۱۳ هزار و ۸۵۲ میلیارد تومان و سود خالص را ۱۶ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: سود پایه هر سهم نسبت به سال ۱۳۹۹؛ ۳۱ درصد رشد داشته و همچنین در این مدت سود عملیاتی ۳۳ درصد افزایش، سود ناخالص ۴۱ درصد و درآمدهای عملیاتی ۷۲ درصد رشد داشته است.

مجمع پارس
رفع تنگناهای تولید استحصال آتان ، اتیل بنزن و استایرن منومر، پروژه تزریق LPG و ارتقاء کیفیت فیلتراسیون، افزایش ظرفیت واحد اتیل بنزن و استایرن منومر، توجه به صیانت از محیط زیست، ایمنی و بهداشت از طریق اجرای پروژه‌‌های متعدد (پروژه ایمن‌سازی و کاهش فلرینگ و …)، توسعه ساخت داخل (بومی‌سازی کاتالیست، مولکولارسیو و موادشیمیایی مصرفی واحدهای عملیاتی، ساخت تجهیزات دوار و…)، توسعه زنجیره ارزش از طریق تعریف و اجرای پروژه‌‌های پایین‌دستی مانند PDH/PP و همچنین صرفه‌جویی ارزی حاصل از توسعه ساخت داخل در سال ۱۴۰۰ معادل ۶.۳۸ میلیون دلار از دستاوردهای شرکت پتروشیمی پارس بود که حسنی به آنها اشاره کرد.
وی با اشاره به تخصیص زمین برای اجرای پروژه PDH/PP گفت: این طرح با سرمایه‌گذاری ۵۳ هزار میلیارد ریالی، سرمایه‌گذاری ارزی ۶۳۵ میلیون دلاری و در کل معادل ۸۶۷ میلیون دلار، با نرم بازده داخلی ۱۷.۱۸ درصدی طی مدت ۴۸ ماه احداث می‌شود که البته ما به دکتر علی عسکری قول دادیم این زمان را کوتاه‌تر کنیم، دوره بازگشت سرمایه عادی از زمان احداث هشت‌ونیم سال است و درآمد کل سالیانه در بهره‌برداری کامل ۵۶۷ میلیون دلار است که سود خالص سالیانه ۱۶۵ میلیون دلاری نصیب پتروشیمی پارس خواهد کرد.
در ادامه این مجمع گزارش حسابرس قرائت شد و به سؤالات مختلف سهامداران پاسخ داده شد.
همچنین صورت‌های مالی پتروشیمی پارس مورد تصویب مجمع قرار گرفت و روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه رسمی این شرکت پتروشیمی انتخاب شد و بودجه ۳۰ میلیارد تومانی برای مسئولیت اجتماعی موافقت شد.
این مجمع همچنین با سود ۲۷ تومانی شامل 100 در صد سود حاصل شده و همچنین سود انباشته به ازاء هر سهم به سهامداران موافقت کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.