رکود مسکن عمیق تر شد

جهش شدید قیمت مسکن در سال گذشته که در پی افزایش قیمت ارز و بی‌ثباتی در بازارها رخ داد، باعث شده است تا سال جدید دوره کاهش قابل توجه تعداد معاملات و رکود در بازار باشد که به تبع آن کاهش قیمت مسکن نیز به صورت تدریجی و آرام آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  گزارش اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد در شهریور ماه سال جاری، تعداد معاملات بازار مسکن شهر تهران دو هزار و 787 واحد مسکونی ثبت شده است که نسبت به ماه گذشته 15.3 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل (شهریور 97) 73 درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین در این گزارش عنوان شده است که در شهریورماه 98 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معادل 12 میلیون و 670 هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل 2.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 56.6 درصد کاهش یافته است.

در بازار مسکن در شهریور ماه، بیش از 40 درصد سهم معاملات به واحدهای تا پنج سال ساخت رسیده که البته نسبت به ماه قبل کاهش داشته و در مقابل سهم خانه‌های شش تا 10 سال ساخت از 15.3 به 19.7 درصد رسیده است. هم‌چنین منطقه 5 تهران با سهم 15.4 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

 بنا بر این گزارش در کل شش ماه نخست سال 1398 تعداد معاملات به 32.4 هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 56 درصد کاهش یافته است. در این دوره شش ماهه متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی به 12 میلیون و 710 هزار تومان بالغ شده که نسبت به همین مدت در سال 97 معادل 88.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که بازار در حال فرورفتن در رکود است. کاهش شدید تعداد معاملات باعث شده است که قیمت‌ها از خرداد ماه سال جاری، پس از یک جهش بلند، به طور تدریجی روندی کاهشی در پیش بگیرند. در شهریور ماه جاری 13 منطقه از 22 منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت نسبت به ماه قبل مواجه بوده‌اند.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.