رئیس اتاق بازرگانی تهران:

میزان نقدینگی کشور ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده/ تغییر لایحه تجارت از سوی مجلس منطقی نیست

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی، نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۹۸ به میزان ۲۵ درصد اضافه شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رخداد اقتصادی  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران صبح امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با تشکر از دولت به دلیل پذیرش سه درخواست جدید اتاق بازرگانی تهران تشکر کرد و اظهار کرد: نخستین موضوع بخشودگی جرایم مالیاتی بود که تا آبان ماه برای پرداخت آن فرصت داده شد، دومین مطلب موضوع تمدید تجدید ارزیابی‌ها و سومین درخواست قبول ارز ماشین‌آلات برای خط تولید بود تا با قیمت زمان گشایش انجام شود.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها اظهار داشت: قرار است کمیسیون صنعت برای رسیدگی به مشکلات و مسائل شهرک‌های صنعتی، کارگروه ویژه‌ای با کمک وزارت صنعت تشکیل دهد. کمیسیون تسهیل تجارت نیز قرار است با کمک مرکز آموزش و بانک مرکزی دوره ای در ارتباط با نحوه رفع تعهد ارزی افرادی که صادرات دارند، ترتیب دهد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: پیش‌بینی شده مالیات بر ارزش افزوده صادرات ظرف یک ماه  به صادرکننده بازگشت داده شود، اما در قانون بودجه سال گذشته بندی قید شده که تا تعهد ارزی  آنها انجام نشده، این مبلغ نباید پرداخت شود که باعث می شود ۶ یا ۷ ماه  نقدینگی در اختیار صادرکننده قرار نگیرد. قرار است کمیسیون کسب‌وکار با سران قوا مکاتبه داشته باشد تا نقدینگی صادرکنندگان در اختیارشان قرار گیرد.

خوانساری  با اشاره به آمار و ارقام موجود در زمینه تجارت گفت: واردات در پنج ماهه نخست امسال حدود ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار بوده که هفت درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. این کاهش در ارتباط با کشور چین، کره جنوبی و فرانسه بوده چون قطعات منفصله ماشین آلات از این کشورها واردات داشتیم. از طرف دیگر واردات از ۲ کشور ترکیه و هند روند افزایشی داشته است.

وی درباره وضعیت نقدینگی کشور گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی، نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۹۸ به میزان ۲۵ درصد اضافه شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن انتقاد از وضعیت تصویب لایحه تجارت در مجلس گفت: لایحه تجارت ۸۵ سال سابقه دارد و به عنوان قانون مدنی و مادر در کشور، همه افراد فعال در کسب  کار با این قانون آشنایی دارند. تغییر این قانون با ضرب الاجل منطقی نیست و نیاز به نظرات کارشناسان دارد.

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه در مدت ۲ ساعت ۱۰۹ ماده این قانون در مجلس تصویب شد و  از مجلس خواستار توقف این روند شد، زیرا این روش قانون‌گذاری به صلاح کشور نیست.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.