رشد 3522 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه با افزایش 3522 واحدی به رقم 305 هزار و 918 واحد رسید.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه 25 شهریور 98 با افزایش 3522 واحد به رقم بی‌سابقه 305 هزار و 918 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن با رشد 1600 واحدی به رقم 86 هزار و 859 واحد رسید.

ارزش روز شرکت‌های بورسی در بورس تهران به بیش از یک میلیون و 117 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران در اقدامی بی‌سابقه بیش از 7.6 میلیارد برگه بهادار سهام، حق تقدم و اوراق مالی شرکت‌ها را در قالب 593 هزار نوبت معامله و به ارزش 2508 میلیارد تومان دادو ستد کردند.

از دلایل رکوردشکنی و افزایش شاخص بورس تهران بر اساس گفته کارشناسان می‌توان به ورود نقدینگی به بازار بورس دانست که خود آن ناشی از رکود در بازارهای موازی مانند طلا، ارز، سکه،‌ مسکن و زمین بوده است.

همچنین پرداخت سود مناسب توسط شرکت‌های بورسی که از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و نیز افزایش فروش ناشی از صادرات با دلار قیمت بالا بوده است و نیز می‌توان به سیاست توجه دولت به بازار سرمایه اشاره کرد که در رونق بازار بورس بی‌تاثیر نبوده است.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با افزایش 946 واحد به رقم 82 هزار و 222 واحد رسید و شاخص قیمت با معیار هم وزن 1071 واحد رشد کرده و به رقم 58 هزار و 143 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش 4421 واحد به رقم 350 هزار و 939 واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش 2هزار و 472 واحد به رقم 223 هزار و 49 واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس با افرایش 7559 واحد به رقم 618 هزار و 893 واحد رسید.

امروز نمادهای پالایش نفت تهران، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی جم در تقویت شاخص بورس بیشترین اثر را داشتند و نماد شرکت معدنی و صنعتی گل گهر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پر بیننده در بورس ایران مربوط به بانک تجارت و قیمت  هر سهم 465 ریال، سایپا، ایران خودرو، پالایش نفت تهران، حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، فولاد مبارکه، بانک صادرات به قیمت هر سهم 505 ریال و گروه مپنا بودند.

در فرابورس ایران شاخص کل امروز 81 واحد رشد کرده و به رقم 4011 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 223 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.1 میلیارد سهام حق تقدم، اوراق مالی در قالب 171 هزار نوبت معامله و به ارزش 1267 میلیارد تومان داد و ستد کرد.

امروز عمده نمادهای فرابورس در تقویت شاخص کل اثرگذار بودند. از جمله این نمادها می‌توان به نماد پتروشیمی مارون، ذوب‌آهن اصفهان،تولید نیروی برق دماوند، سنگ آهن گهر زمین، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و پتروشیمی زاگرس بوده‌اند.

همچنین نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، توسعه و عمران استان کرمان، سیمان لار سبزوار، صنایع کاغذ پارس، بیمه دی بوده‌اند.

با پیام ناظر بازار امروز توقف نماد های وب یک، به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب صورت گرفت.

همچنین وقفه در نماد معاملاتی داروسازی سینا و تولید محور خودرو صورت گرفت.

در پیام دیگری بازگشایی نماد سیمان کردستان و نیز وقفه در معاملات نماد آهنگری تراکتورسازی ایران صورت گرفت.

بازگشایی نماد معاملاتی سیمان فارس نو صورت گرفت.

همچنین بازگشایی نماد معاملاتی مس شهید باهنر، وقفه نماد معاملاتی سیمان خاش به علت تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت روی داد.

وقفه  معاملاتی نماد فرآورده تزریقی ایران صورت گرفت.

بازگشایی نماد معاملاتی توسعه ساختمان، فرآورده‌های نسوز آذر، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو و حق تقدم استفاده نشده این نماد صورت گرفت.

همچنین حراج مجدد نماد معاملاتی شرکت بهنوش ایران و حراج نماد معاملاتی حق تقدم شرکت صنایع خاک چینی ایران و نیز حق تقدم استفاده نشده شرکت سیمان نیریز صورت گرفت.

توقف نماد سرمایه‌گذاری صنعت نفت صورت گرفت.

همچنین توقف نماد شرکت کاشی پارس به علت تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت صورت گرفت.

توقف نماد کمک فنر ایندامین به علت تغییر بیش از 50 درصدی قیمت نیز صورت گرفت.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.