تولید تخم مرغ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن می‌رسد

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: با توجه به افت چشمگیر قیمت تخم مرغ، خرید توافقی محصول طی چند روز اخیر مجدد از مرغداران آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران  از ثبات نرخ تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۵ هزار و ۲۰۰ تا ۵ هزار و ۴۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان است.

وی ازدیاد تولید، ممنوعیت صادرات به عراق و افت تقاضا در ایام محرم را از جمله دلایل اصلی کاهش قیمت تخم مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به آغاز خرید توافقی تخم مرغ طی چند روز اخیر از مرغداران انتظار می‌رود که قیمت تخم مرغ به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار در ماه‌های آتی برسد.

نبی پور نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برای هر کیلو تخم مرغ را ۷ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های کنونی بیانگر زیان ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است که با خرید مازاد محصول پیش بینی می‌شود در ۲ تا ۳ ماه آینده به نرخ مصوب برسیم چرا که با ادامه این روند تولیدکنندگان دیگر قادر به جوجه ریزی واحد‌های مرغداری خود نیستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مجموع تولید تخم مرغ تا پایان سال به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن می‌رسد، بیان کرد: با احتساب مصرف رقمی حدود ۲۵۰ تن مازاد بر نیاز داخل است که باید از طریق صادرات یا خرید توافقی از چرخه خارج شود.

وی با انتقاد از نرخ بالای تخم مرغ در خرده فروشی‌ها گفت: اگرچه بار‌ها به مسئولان تنظیم بازار اعلام کرده ایم که غرفه به منظور عرضه مستقیم تخم مرغ در اختیار تشکل‌ها بگذارند تا دلالان و واسطه‌ها نتوانند تخم مرغ را در هر شرایطی با نرخ بالا در بازار عرضه کنند، اما مسئولان امر تاکنون به این موضوع توجه نکردند.

نبی پور درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ افزود: بنابر آمار از ابتدای سال تا کنون ۱۲ هزار تن تخم مرغ به بازار‌های هدف صادرشده که در برابر مازاد تولید بسیار ناچیز است. در حالیکه در سال ۹۴، ماهانه حداقل ۱۰ هزار تن صادرات تخم مرغ داشتیم.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت نهاده‌های دامی گفت: قیمت کنونی کنجاله سویا و ذرت به نرخ مصوب دولتی خود نزدیک شده است و تولیدکنندگان مشکلی از این حیث ندارند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.