گم‌شدن 500 میلیون دلار به بهانه فروش بنزین!

به نظر می رسد با توجه به سکونت پدر و مادر این فرد در کشور انگلیس، خطر امکان خروج پول های بیت المال و تکرار سناریو خاوری در این پرونده نیز وجود دارد؛ از این رو مسئولان نظارتی هرچه سریعتر باید اقدامات لازم را در خصوص پرونده مذکور انجام دهند.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی به نقل از «تابناک»، محمد ذوالفقاری که در سال گذشته به دلیل اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی راهی زندان شده بود، اما از زندان آزاد شد و بار دیگر با همراهی جریان خاصی در دولت دوازدهم، قراردادی معادل 500 میلیون دلار با شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی به بهانه فروش محموله های بنزین منعقد کرد.

این جوان 37 ساله با عنوان سه شرکت خصوصی خود به نام های شرکت توسعه و بسته بندی دلفین، ستاره تابان کیش و چای کاپیتان توانسته بود در سال 97 با عملیات خالی فروشی و سلف فروشی در سامانه نیما به بیش از 600 واحد تولیدی، بدهکار شد و با اتهام اخلال در نظام اقتصادی به مبلغ یک میلیارد درهم راهی زندان شد.

با تجمع و تحصن برخی تولید کنندگان و صرافان مقابل بانک مرکزی و قوه قضائیه، دستگاه قضا به بررسی این پرونده پرداخت و ذوالفقاری را با استفاده از مدارک مالباختگان 8 هزار میلیارد تومانی محکوم و راهی زندان کرد، اما این دوره حبس تنها 10 روز به طول انجامید و ذوالفقاری از زندان آزاد شد.

ذوالفقاری پس از آزادی از زندان با حمایت جریان خاصی دربدنه دولت روحانی به بهانه دور زدن تحریم ها راهی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی شد. او بار دیگر توانست با استفاده از رانت دولتی به بهانه فروش محموله های بنزین کشور 500 میلیون دلار با این شرکت دولتی قرارداد امضا کند، اما پس از صادرکردن این محموله ها، مبلغ دریافتی از فروش بنزین به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی بازگردانده نشد.

شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی به دلیل عدم بازگرداندن پول های حاصله از فروش بنزین از سوی محمد ذوالفقاری از وی شکایت کرده و پرونده در حال حاضر در دستگاه قضایی در حال بررسی است؛ اما سوال اصلی این است که دستگاه های نظارتی چگونه اجازه داده اند که شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی با فردی که متهم به کلاهبرداری از مردم بوده قرارداد میلیون دلاری منعقد کند؟ او به واسطه کدام جریان و چهره دولتی با شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی قرارداد میلیون دلاری امضا کرده است؟

از سویی دیگر نکته قابل توجه درباره پرونده ذوالفقاری این است که مسئولین وقت در دولت روحانی چرا نسبت به این موضوع سکوت اختیار کرده اند و تا به امروز درباره تضییع بیت المال توسط این جریان و این فرد خاص صحبتی را مطرح نکرده اند؟ با توجه به رویکرد دستگاه قضا در دوران ریاست حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای انتظار می رود هرچه سریعتر تدابیر لازم در جهت این پول به خزانه کشور و محاکمه عوامل و افراد دخیل در این پرونده اتخاذ شود.

به نظر می رسد با توجه به سکونت پدر و مادر این فرد در کشور انگلیس، خطر امکان خروج پول های بیت المال و تکرار سناریو خاوری در این پرونده نیز وجود دارد؛ از این رو مسئولان نظارتی هرچه سریعتر باید اقدامات لازم را در خصوص پرونده مذکور انجام دهند.

انتهای پیام/

منبع: تابناک

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.