افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی ایران با وجود تحریم‎های آمریکا

با وجود کاهش صادرات نفت ایران در پی تحریم های آمریکا صادرات فرآورده های نفتی توسط ایران افزایش یافته و تخمین زده می شود ایران در حال حاضر هر ماه نیم میلیارد دلار فرآورده نفتی صادر می کند.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی در حالی که تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران صادرات این کشور عضو اوپک را 80 درصد کاهش داده ولی فروش محصولات نفتی ایران همچنان با 500 میلیون دلار در ماه بالاست.

 تحریم ها تأثیر چندانی بر صادرات محصولات نفتی ایران نگذاشته است؛ محصولاتی مانند گازوئیل که در تولید برق و کشتیرانی استفاده می‌شود یا ال پی جی که به عنوان گاز پخت و پز و در پتروشیمی کاربرد دارد.

 بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفت صادرات محصولات نفتی ایران در ماه اوت به بالاترین حد رسیده است و ایران در صادرات این محصولات هیچ مشکلی ندارد.

 شرکت مشاوره بین المللی انرژی اف جی ای تخمین می زند که صادرات محصولات نفتی ایران 400 هزار تا 500 هزار بشکه در روز باشد. اطلاعات ریفینیتیو ایکون نشان میدهد ایران در ماه اوت بیش از 230 هزار بشکه در روز گازوئیل به امارات متحده عربی صادر کرده که بیش از 220 هزار بشکه صادرات در ماه جولای است. با قیمت فعلی، چنین فروشی 300 میلیون دلار در ماه درآمد دارد.

 شرکت اطلاعات کپلر می گوید ایران در جولای 514 هزار تن ال‌پی‌جی صادر کرده که معادل 200 هزار بشکه در روز است و 180 میلیون دلار ارزش دارد. ایران در ماه ژوئن 579 هزار تن صادر کرده بود که  95 درصد آن را چین دریافت کرد.

 ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت اف جی ای و مشاور بازار نفت گفت برخلاف نفت خام که خریدار نهایی آن یک پالایشگاه است، گازوئیل و ال پی جی خریداران بسیاری در صنایع کوچک و مناطق مسکونی دارند و بازار برای این محصول بسیار گسترده است.

 ایران ظرفیت پالایشی معادل 2.23 میلیون بشکه در روز دارد که این کشور را پس از عربستان سعودی قرار می‌دهد. ولی سالها تحریم و سرمایه گذاری پایین باعث شده ایران در این زمینه از کشورهای خلیج فارس عقب بماند. کشورهایی که میلیاردها دلار برای ساخت پیچیده ترین پالایشگاه های جهان هزینه کرده اند.

 علی رغم تمام این چالش ها، ایران در فوریه پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج  فارس با ظرفیت 350 هزار بشکه در روز، در تولید بنزین به خودکفایی رسید. اطلاعات کشتیرانی نشان می دهد ایران اخیراً به ندرت محصولات نفتی وارد کرده است.

 به گفته زنگنه، تولید بنزین ایران 105 میلیون لیتر در روز معادل 660 هزار بشکه در روز است، در حالی که مصرف ایران حدود 100 هزار بشکه در روز کمتر از تولید آن است. ایران حتی در سال جاری برای اولین بار بنزین صادر کرد. تولید بنزین ایران حدود 720 هزار بشکه در روز است.

 انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.