در دیدار معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با معاون وزیر تجارت قزاقستان مطرح شد:

اهتمام بر توسعه تجارت منطقه ای/ قزاقستان بازار مناسبی برای محصولات ایران

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان بر توسعه مناسبات تجاری و بهره مندی حداکثری از ظرفیت های موجود دو طرف تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، در این دیدار علیرضا پیمان پاک با اشاره به رویکرد متفاوت و جدی دولت جدید در ایران به توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه و همسایگان اظهار داشت: این موضوع نه تنها در وزارت صمت، بلکه از سوی شخص رئیس جمهور نیز به صورت مکرر در برنامه های انتخاباتی اعلام شده و بر اهمیت آن اذعان شده است.

وی افزود: طبق دستور و تاکید رئیس جمهور توسعه تجارت با همسایگان پیگیری شده و بر مبنای آن برنامه ای برای سازمان توسعه تجارت تدوین شده است که بر این اساس، کشورهای حوزه اوراسیا در اولویت اول تجارت خارجی ایران قرار داشته و در میان کشورهای اوراسیا، روسیه و قزاقستاناز جایگاه ممتازی برخور دارند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: قزاقستان بازار مناسبی برای محصولات ایران به شمار می‌رود و در عین حال نیز قزاقستان توان رفع بسیاری از نیازهای کشور ما را دارد.

پیمان‌پاک اضافه کرد: آمار پایین تجارت دوجانبه متناسب با هدفهای دو طرف نیست و افزایش حجم تجاری دوجانبه مهمترین هدف در راستای توسعه روابط تجاری محسوب می‌شود که این امر عزم جدی طرفین را می‌طلبد.
وی با تاکید بر اینکه توافقات دو و چند جانبه در حوزه بانکی، لجستیکی و تجاری از راهکارهای رفع سریع موانع است، گفت: لازم است کانال مالی دو جانبه به منظور غلبه بر مشکلات تحریمی ایجاد شود که در این زمینه پیشرفت های قابل توجهی با همکاری طرف قزاق داشته ایم.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از سفر قریب الوقوع هیات برزگ ایرانی به قزاقستانجهت هماهنگی های بیشتر خبر داد.

پیمان‌پاک با اشاره به اهمیت نقش رویدادهای نمایشگاهی در توسعه تجارت میان دو کشور پیشنهاد کرد نمایشگاه توانمندی های قزاقستان در ایران و همچنین نمایشگاه توانمندی های ایران در قزاستان بر پا شود.

در ادامه این نشست، کایرات توربانف، معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با تاکید بر اهمیت ابعاد این دیدار که نشات گرفته از رویکرد توسعه منطقه ای قزاقستان است، گفت: متاسفانه کرونا موجب محدودیتهایی شد که مانع از پیشبرد برنامه های از پیش طراحی شده توسعه ای دو طرف گردید.

وی افزود: با توجه به جایگاه با اهمیت سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان تنظیم کننده تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران، کوشیدیم تا با همکاری و هماهنگی موانع موجود را از میان برداریم، از جمله طی این سفر که ملاقاتهای بسیاری با هدف بررسی مشکلات بخش های مختلف و مانع زدایی همه جانبه از توسعه تجارت طرفین صورت گرفت.

معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان ادامه داد: این دیدارها با حضور هیاتی شامل بیش از ۲۰ نماینده از شرکت های بزرگ قزاق با بخش خصوصی و دولتی ایران برگزار شده که نشانگر اشتیاق و عزم دو طرف به توسعه روابط تجاریاست.

توربانف همچنین پیشنهاد کرد با تسریع در برنامه های مشترک به ویژه مقدمات هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ضرر زمان از دست رفته در دوران کرونا جبران گردد

خاطر نشان می‌سازد، برگزاری هفدهمین اجلاس مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان، موضوع تهاتر، تقویت مبادلات تجاری از طریق دریای خزر و توسعه همکاری ها در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اکو و همچنین اعلام آمادگی در حوزه سوآپ انرژی از جمله مباحث محوری مورد گفتگو در این دیدار بود.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.