وزیر نفت: در خصوص سهمیه بندی بنزین، ایده ای وجود دارد اما هنوز به ما ابلاغ نشده

وزیر نفت با بیان این که کارت سوخت زمانی لازم است که سهمیه بندی وجود داشته باشد گفت: درخصوص سهمیه بندی ایده ای وجود دارد، اما هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. در صورت سهمیه بندی، بنزین ۲ نرخی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  وزیر نفت با بیان این که کارت سوخت زمانی لازم است که سهمیه بندی وجود داشته باشد گفت: درخصوص سهمیه بندی ایده ای وجود دارد، اما هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. در صورت سهمیه بندی، بنزین ۲ نرخی خواهد شد.

بیژن نامدار زنگنه در برنامه تیتر امشب به دغدغه های مردم در خصوص بنزین و وضعیت حوزه نفت پرداخت.

مهم ترین بخش از اظهارات زنگنه را می خوانید:

* تصمیم برای استفاده از کارت سوخت حدود ۲۰ سال پیش با تکنولوژی آن موقع گرفته شد و به اجرا هم رسید. تاکنون ۴۴ میلیون کارت سوخت برای انواع وسائل نقلیه داده شده است. برای تمام خودروهایی که شماره شده اند کارت سوخت داده شده، اما تعدادی گم کرده اند.

* مقرر شده در کلان شهرها از کارت سوخت شخصی استفاده شود. به اعتقاد بنده کارت سوخت زمانی لازم است که سهمیه بندی وجود داشته باشد. در خصوص سهمیه بندی ایده ای وجود دارد، اما هنوز به ما ابلاغ نشده و در واقع هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. در صورت سهمیه بندی، بنزین ۲ نرخی خواهد شد.

* سیستم کارت سوخت را برنداشته ایم، فقط در این مدت با کارت جایگاه داران ارائه می‌شده است. الان هم استقبال از کارت سوخت شخصی کم بود و تا وقتی سهمیه بندی نباشد مردم آن را جدی نمی‌گیرند.

* در حال حاضر سهمیه بندی و محدودیت در عرضه وجود ندارد، اما با کارت جایگاه دار فقط ۳۰ لیتر بنزین عرضه می شود.

* قیمت روغن موتور آزاد است و فقط فرآورده های نفتی اصلی همچون نفت کوره، بنزین، گازوئیل یارانه ای هستند.

* بزرگترین ذخائر مشترک ما در پارس جنوبی و غرب کارون است تا چند سال پیش در میزان برداشت از طرف عراقی و قطری عقب بودیم. در حال حاضر در برداشت روزانه جلو افتاده ایم.

* برای میدان‌هایی که با عربستان داریم با عنوان فروزان برنامه توسعه برداشت داریم. در میدان فرزاد ای و فرزاد بی، معطل هندی‌ها بودیم و هنوز هم هستیم و از این دو میدان، برداشتی نکرده ایم. از ۲۷ فاز پارس جنوبی، پالایشگاه‌های ۲۵ فاز کامل شده است و تا اواخر امسال یا اوایل سال بعد، بخش دریایی تمامی ۲۷ فاز به بهره برداری خواهد رسید. ما برنامه‌ای داریم تا همه میادین مشترک کشور تا پایان کار این دولت به سامان برسد.

* پالایشگاه خوب بنزین خوب می‌دهد. ما هم در مورد کمیت و هم کیفیت بنزین تلاش کرده ایم. در سال گذشته میزان تولید بنزین یورو به ۷۶ میلیون لیتر رسید. در حال حاضر کل تولید بنزین به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده و ۱۱ میلیون لیتر اضافه تولید داریم که برنامه ریزی برای صادرات آن می‌شود.

* در تولید بنزین در اوپک اول هستیم. برای بهبود کیفیت در پالایشگاه تهران، اصفهان و آبادان اقداماتی شده است و اکنون در کلان شهرها بنزین یورو عرضه می‌شود. بهبود وضعیت هوا به کیفیت بنزین و گازرسانی مرتبط است.

انتهای پیام/

منبع: انتخاب

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.