وزارت صنعت دلایل افزایش قیمت دفتر دانش‌آموزی را اعلام کرد

وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش سقف تولید کاغذ داخلی، افزایش هزینه‌های نهاده‌های تولید، شدت ضریب وابستگی به واردات و هم‌چنین تحریم‌های ظالمانه را از مشکلات تاثیرگذار بر وضعیت کاغذ برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  مرکز روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پی انتشار مصاحبه‌ای با عنوان«افزایش چند برابری قیمت دفتر مشق/ اختصاص ارز دولتی به چند کارخانه تولیدی دفتر دانش‌آموز» طی جوابیه‌ای به ارائه توضیحاتی پرداخت. در این جوابیه آمده است:

مطابق تصمیمات اتخاذ شده در ششمین جلسه کارگروه تنظیم بازار ابلاغی در مورخ 97.5.27 به منظور نظارت بر فرآیند ثبت‌سفارش، تخصیص ارز، واردات، عرضه و قیمت کاغذ چاپ و تحریر، مقرر شد کمیته‌ای به مسئولیت‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و با مشارکت دفتر تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجمن واردکنندگان، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تشکیل و مسئولیت کمیته و دبیرخانه آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و محول گردید کلیه امورات مربوط به رصد، فرآیند واردات، توزیع کاغذ، ثبت و بررسی درخواست متقاضیان ثبت سفارش، تامین همه نیازهای واقعی بازار، مدیریت و نظارت تا انتهای زنجیره ارزش تحویل کالا به مصرف‌کننده برعهده داشته باشد و سایر دستگاه‌ها موظف به همکاری و کنترل لازم باشند.

با توجه به کاهش سقف تولید کاغذ داخلی به حدود 15درصد و تامین بخش عمده نیاز کاغذ حوزه نشر، چاپ و تحریر از طریق واردات و دلایل متعدد از جمله سقف کم تولیدکنندگان داخلی، محدودیت‌های زیست‌محیطی مانند ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل به علت مشکلات اقلیمی، افزایش هزینه‌های نهاده‌های تولید، شدت ضریب وابستگی به واردات و همچنین تحریم‌های ظالمانه از مشکلات تاثیرگذار بر روی وضعیت کاغذ می باشد.

همچنین عواملی دیگری مانند افزایش نرخ های جهانی خمیر کاغذ و کاغذ،  بروز مشکلات مربوط به عدم ارتباطات مالی، نوسانات قیمت‌های جهانی و … منجر به بروز التهابات بازار فعلی شده که در این راستا  کمیته ساماندهی کاغذ برای تامین و توزیع به موقع و مناسب کاغذ تدابیر لازم را با واردکنندگان، انجمن‌های مرتبط در حوزه واردات انجام داده است .

گفتنی است درخصوص تامین دفترچه دانش آموزی با توجه به تغییر گروه کالایی از (1) به (2) کاغذ مورد نیاز تولید و تامین دفترچه دانش آموزی، مکاتبه از سوی معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر مبادی ذی‌مدخل با معاون اول محترم رییس جمهور انجام شد.

در پایان ذکر این نکته برای اطمینان خاطر مردم عزیز ضروریست که برنامه‌ریزی توزیع دفتر دانش‌آموزی با نرخ ارز دولتی و نیمایی جهت توزیع در سطح کشور علی‌الخصوص مناطق محروم کشور در حال انجام است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.