جدیدترین وضعیت تولید کالاهای صنعتی

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، تولید کامیون کشنده ۶۷.۶ درصد کاهش و تولید کارتن ۵۳.۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی طبق این آمار از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی محصولات سواری، وانت، اتوبوس – مینی‌بوس – ون، کامیون کشنده و کمباین بیشترین کاهش تولید را به خود اختصاص داده‌اند، به‌طوری‌که تولید این محصولات در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ۳۸.۴، ۱.۶، ۶۱.۲، ۶۷.۶، ۴۶.۳ درصد کاهش داشته است.

در این میان تنها تولید تراکتور در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۹.۱ درصد افزایش داشته و تولید آن از ۴۷۴۵ دستگاه در چهار ماهه اول سال گذشته به ۶۱۲۴ دستگاه در چهار ماهه نخست امسال رسیده است.

لاستیک خودرو نیز یکی دیگر از کالاهایی است که تولید آن در چهار ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته، کاهش بیش از ۲۰ درصدی را تجربه کرده است. طبق آمارها در چهار ماه نخست سال گذشته ۷۲ هزار و ۶۰۰ تن لاستیک خودرو تولید شده، اما تولید این محصول در چهار ماهه نخسته امسال با کاهش ۲۰.۴ درصدی به ۵۷ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است.

اما تولید محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی وضعیت بهتری داشته، به‌طوری که طبق آمار تولید روغن ساخته شده نباتی و داروی انسانی به ترتیب ۵.۸ و ۹.۶ درصد در چهار ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.

اما تولید پودر شوینده با کاهش ۶.۵ درصدی از ۲۱۲ هزار و ۳۰۰ تن در چهار ماهه اول سال گذشته به ۱۹۸ هزار و ۵۰۰ تن در چهار ماهه اول امسال رسیده است.

 همچنین طبق این آمار تولید محصولات سلولزی از جمله انواع کاغذ، کارتن، نئوپان و فیبر در چهار ماهه نخست امسال ۴.۱، ۵۳.۳، ۲۷ و ۶.۷ درصد نسبت به چهار ماهه اول سال ۱۳۹۷ افزایش داشته است.

کاغذ یکی از محصولاتی است که در یک سال گذشته افزایش قیمت چشمگیر و کمبود، بازار آن را دچار مشکل کرده بود و آمار قبلی نیز حاکی از کاهش ۱.۸ درصدی تولید این محصول در سه ماهه نخست امسال نسبت به سه ماهه اول سال ۱۳۹۷ بود.

در بخش دیگری از این آمار که شامل جزئیات تولید محصولات لوازم خانگی است، شاهد کاهش تولید انواع تلویزیون و ماشین لباسشویی هستیم، به‌طوری که تولید این دو محصول در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۷.۴ و ۸.۴ درصد کاهش داشته است.

از طرف دیگر تولید یخچال و فریزر، کولرآبی و الکتروموتور ۱۵.۶،‌۹.۷ و ۸.۴ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.