قیمت هر کیلو تخم مرغ ۶ هزار و ۵۰۰ تومان

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: وجود روزانه ۲۵۰ تن تخم مرغ مازاد بر کشور اجازه نمی‌دهد قیمت تخم مرغ به نرخ واقعی خود در بازار برسد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ معادل شانه‌ای ۱۳ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه سازمان حمایت، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را ۷ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام کرده است، افزود: با توجه به مازاد تولید، فروش با نرخ‌های کنونی بیانگر زیان یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.

نبی پور با انتقاد از بی توجهی دولت به تولیدکنندگان گفت: اگرچه قیمت تمامی کالا‌ها تابع مکانیزم عرضه و تقاضاست، اما مسئولان دولتی در زمانیکه قیمت این محصول بالا می‌رود، توجهی به این مکانیزم ندارند و در زمانیکه تولیدکنندگان با زیان روبرو می‌شوند، افت قیمت را ناشی از این مکانیزم می‌دانند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران متوسط قیمت تخم مرغ از ابتدای سال را ۵ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: وجود روزانه ۲۴۰ تا ۲۵۰ تن مازاد تولید، زیان مرغداران و فروش تخم مرغ کمتر از قیمت تمام شده را به همراه داشته است که با ازدیاد تقاضا از اواسط شهریور همزمان با بازگشایی مدارس پیش بینی می‌شود که بازار روند بهتری به خود بگیرد.

وی تولید روزانه تخم مرغ را بیش از ۲۷۰۰ تن اعلام کرد و گفت: از مازاد روزانه ۲۴۰ تا ۲۵۰ تن تخم مرغ، رقمی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ تن تخم مرغ به صورت غیر رسمی به بازار‌های هدف صادر می‌شود چرا که عراق به سبب حمایت از تولید داخل تمایلی به واردات تخم مرغ ایرانی ندارد.

نبی پور با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست سال ۱۲ هزار تن تخم مرغ به بازار‌های هدف صادر شده است، بیان کرد: این در حالی است که در سال ۹۴، ماهانه ۱۰ هزار تن تخم مرغ به بازار‌های هدف صادر می‌شد.

وی با تاکید بر حمایت دولت از تشکل‌های تولیدی و تولیدکنندگان بیان کرد: باتوجه به نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان، قیمت تخم مرغ به طور مقطعی افزایش می‌یابد، از این رو بهتر است دولت مقداری تخم مرغ از تشکل‌ها خریداری و ذخیره کند تا با گرانی تخم مرغ در آن مقطع زمانی دیگر نیاز به واردات از کشور ترکیه نباشد و تنها با ذخایر داخلی، بازار تنظیم شود.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه دیگر خبری از التهاب بازار نهاده‌های دامی نیست، تصریح کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو ذرت و کنجاله سویا در بازار آزاد با نرخ مصوب تنها حدود ۱۰ درصد اختلاف دارد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.