نفت اوپک 46 سنت گران‌تر از نفت برنت معامله شد

سبد نفتی اوپک پنج‌شنبه گذشته 58.87 دلار در هر بشکه نفت فروخته شد که 46 سنت از قیمت نفت برنت در همان روز گران‌تر بود.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی سازمان کشورهای تولید کننده و صادرکننده نفت خام، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان پنج شنبه 24 مرداد با 1.12 دلار کاهش 58.87 دلار در هر بشکه فروخته شد.

سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه 23 مرداد، 59.99 دلار در هر بشکه معامله شده بود.

قیمت نفت در جهان در روز پنج‌شنبه به علت ‌کاهش رشد اقتصاد جهانی و تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین و نیز افزایش ذخایر نفت آمریکا کاهش یافت و خوش‌بینی‌های گذشته درباره بازار نفت را کمرنگ کرد.

هر بشکه نفت برنت روز پنج‌شنبه را با قیمت ۵۸.۴۱ دلار و نفت خام آمریکا با قیمت بشکه‌ای ۵۴.۸۷ دلار به پایان برد.

به این ترتیب، سبد نفتی اوپک  در این روز، ۴۶ سنت گران‌تر از نفت برنت معامله شد.

در عین حال، از آنجاییکه ۵۲.۱۴ دلار کمترین قیمتی‌ست که برای سبد اوپک در سال ۲۰۱۹ ثبت شده است، به این ترتیب قیمت روز پنج‌شنبه سبد نفتی اوپک، تنها ۶.۷۳ دلار با کمترین قیمت سال فاصله دارد.

قیمت نفت روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی پس از کاهش‌های روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، افزایش یافت اما پس از اینکه اوپک پیش‌بینی‌اش برای تقاضا برای نفت را در باقی سال ۲۰۱۹ کاهش داد، این افزایش‌ها محدود شد.

هر بشکه نفت برنت ۵۸.۶۴ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا ۵۴.۸۷ دلار معامله شد.

متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۱۶ آگوست یعنی ۲۵ مردادماه ۵۹.۰۶ دلار بوده است.

نفت اوپک سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ۶۹.۷۸ دلار در هر بشکه فروخته شده بود. این نوع نفت تاکنون در سال جاری میلادی به طور متوسط ۶۴.۹۷ دلار در هر بشکه معامله شده است.

بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۹ در ۲۵ آوریل برابر با ۷۴.۰۴ دلار در هر بشکه ثبت شده است؛ به این ترتیب هر بشکه نفت این سازمان در پنج‌شنبه گذشته ۱۵.۱۷ دلار ارزان‌تر از بالاترین رقم سال معامله شده است.

سبد نفتی اوپک سال ۲۰۱۹ را با ۵۲.۱۴ دلار در هر بشکه آغاز کرد که پایین‌ترین قیمت این نوع نفت از ابتدای سال جدید به شمار می‌رود.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.