رقابت تنگاتنگ لوازم خانگی ایرانی با برندهای روز دنیا/ چرا باید لوازم خانگی ایرانی بخریم؟

با افزایش قیمت برندهای خارجی و مشکلات اقتصادی که در کشورمان در پی اعمال تحریم ها وجود دارد طی دوسال گذشته برندهای ایرانی لوازم خانگی با اتکا به تولید داخلی و استفاده از نیروهای جوان و بومی توانسته‌اند که با تحقیقات گسترده، جایشان را بین لوازم خانگی پیشرفته باز کنند و ثابت کنند که جور دیگر باید به آنها اعتماد کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رخداد اقتصادی ؛ تا چند سال قبل، بازار لوازم خانگی ایران در تسخیر برندهای خارجی بود، چون مردم طبیعتا خواهان بهترین کیفیت‌ها و جدیدترین تکنولوژی روز هستند و آن زمان تصور می‌کردند محصولات ایرانی به تکنولوژی‌های روز مجهز نیستند؛ اما به‌تازگی، برندهای ایرانی توانسته‌اند که با تحقیقات گسترده، جایشان را بین لوازم خانگی پیشرفته باز کنند و ثابت کنند که جور دیگر باید به آنها توجه کرد و آنها را دید.

در عصر حاضر، تکنولوژی بی‌وقفه در خدمت ساده‌تر و سریع‌تر کردن زندگی است و دیگر نمی‌توانیم دنیا را بدون تکنولوژی تصور کنیم. سرعت پیشرفت و تنوع تکنولوژی در حوزه‌های مختلف به قدری بالا رفته است که مصرف‌کننده در انتخاب محصولات دچار سردرگمی می‌شود. لوازم خانگی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای زندگی روزمره هستند؛ به همین دلیل، در دهه‌های اخیر و در انقلاب تکنولوژی نوین، صنعت لوازم خانگی هم تغییرات زیادی کرد. لوازم خانگی مجهز به تکنولوژی روز، به‌تدریج باعث آسان‌تر و سریع‌تر شدن زندگی روزمره و کاهش دخالت انسان در انجام امور روزانه شدند. در این میان، برندهای ایرانی برای ارائه لوازم خانگی هوشمند باید باورهای گذشته را تغییر می‌دادند و ثابت می‌کردند که در تکنولوژی روز، چیزی از نمونه‌های خارجی‌شان کم ندارند.

رقابت تنگاتنگ بین لوازم خانگی ایرانی و خارجی

تا چند سال پیش، در بازار لوازم خانگی، فروشنده‌ها تمایلی به ارائه محصولات ایرانی نداشتند، چون تقاضا برای برندهای ایرانی بسیار پایین بود. به‌باور مردم، لوازم خانگی ایرانی از تکنولوژی‌ روز دنیا عقب بودند. مردم می‌خواستند با خرید لوازم خانگی مدرن و شیک خارجی، علاوه بر بهره‌مندی از امکانات بیشتر، هم وسیله‌های مقاوم‌تری داشته باشند و هم دکوراسیونی زیباتر.

اما در چند سال گذشته، برخی برندهای ایرانی مانند اسنوا، پاکشوما و پارس خزر، امرسان، ایکس ویژن، سام و جی پلاس با سرمایه‌گذاری روی مطالعه توسعه تکنولوژی روز، به‌کمک دانشمندان و دانشجویان ایرانی، به رقیب سرسخت محصولات خارجی تبدیل شدند به گونه‎ای که محصولات ایرانی از آزمایشگاه‌های پیشرفته و مراکز توسعه و تحقیق سرافراز بیرون آمدند و رضایت مصرف‌کنندگان را جلب کردند.

اینجا بیشتر بخوانید:رشد صعودی تولید لوازم خانگی در کشور

عرضه کمتر محصولات خارجی در بازارهای ایرانی و افزایش مصرف لوازم خانگی ایرانی، به شرکت‎ های ایرانی فرصت داده است تا با نمونه‌های خارجی رقابت کند و حتی جلوتر بزند به گونه ای که امروزه شرکت محصولات خانگی اسنوا ادعا دارد که در کیفیت بالای مواد اولیه و لعاب‌کاری محصولاتش، با کارخانجات طراز اول دنیا در رقابت است، و ماشین‌آلات و فرمولاسیونش، با استانداردهای روز اروپا و آمریکا انطباق دارد.

چند باور غلط در مورد لوازم خانگی ایرانی

برخی باورهای رایج در بین مردم باعث می‌شوند که گاهی استفاده از لوازم خانگی خارجی را به نمونه‌های ایرانی‌شان ترجیح دهیم، اما این باورها چقدر درست هستند؟ چند نمونه از این باورها را بررسی می‌کنیم و درستی‌شان را می‌سنجیم:

برندهای خارجی کیفیت بالاتری دارند!

مردم عموما فکر می‌کنند لوازم خانگی برندهای خارجی، کیفیت بالاتری دارند. شاید این باور در دهه‌های گذشته چندان هم اشتباه نبود، اما در چند سال اخیر، برندهای لوازم خانگی ایرانی به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز مجهز شده‌اند. متخصصان و نوابع ایرانی در سطح بین‌المللی عملکردهای قابل‌توجهی دارند و برند اسنوا، با استفاده از متخصصان ایرانی روی لوازم خانگی مدرن تحقیق کرد و امکاناتش را توسعه داد.

لوازم خانگی

گران‌تر بودن یعنی بهتر بودن!

به‌طور معمول تصور می‌شود که چون لوازم خانگی خارجی گران‌تر هستند، کیفیت و امکانات بیشتری هم دارند! ولی همیشه هم این‌طور نیست. گاهی ممکن است یک محصول خارجی نسبت به محصول مشابه‌ ایرانی‌اش کیفیت برابر و حتی پایین‌تری داشته باشد، اما قیمتش به‌دلیل هزینه‌های واردات بالاتر باشد.

با خرید لوازم خانگی خارجی، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود!

گاهی مردم تصور می‌کنند با خرید لوازم خانگی خارجی و صرف هزینه‌ بیشتر، لوازم موردنیازشان بیشتر عمر می‌کنند و این در واقع، نوعی صرفه‌جویی برای آینده است. این باور همیشه درست نیست و جور دیگر باید دید: گاهی هزینه‌ تعمیر و تعویض قطعات محصولات خارجی چندبرابر محصولات ایرانی است.

تکنولوژی‌های لوازم خانگی خارجی همیشه با شرایط بومی ما سازگار است!

گاهی اوقات، افراد با تکیه بر تکنولوژی‌های جدید و ناشناخته، هزینه‌های بالایی بابت لوازم خانگی خارجی می‌پردازند، در صورتی‌که ممکن است برخی تکنولوژی‌ها با توجه به شرایط اقلیمی، اقتصادی و سیاسی کشور، ناکارآمد و غیرقابل‌استفاده باشند؛ مثلا بعضی از یخچال‌های هوشمند، با دمای هوای جنوب کشور سازگار نیستند و بنابراین، یا کارایی چندانی ندارند یا تمام امکانات‌شان قابل‌استفاده نیست؛ همچنین، بعضی از تلویزیون‌ها، امکان خرید سرویس در ایران را ندارند و فقط هزینه‌ای اضافی بابت تکنولوژی‌های ناکارآمد پرداخت می‌شود.

عصر، عصر رقابت است. هر روز محصولات جدیدی برای راحتی و سریع‌تر انجام شدن کارها معرفی می‌شوند. برندهای ایرانی نیز، بعد از سال‌ها مطالعه روی لوازم خانگی هوشمند مطرح دنیا، حالا در ارائه لوازم خانگی مجهز به تکنولوژی روز، با برندهای مطرح رقابت می‌کنند. حالا جور دیگر باید دید و باورهای گذشته را باید تغییر داد. لوازم خانگی مدرن و شیک که حاصل مطالعه نابغه‌های ایرانی در آزمایشگاه‌های پیشرفته هستند، با بومی‌سازی تکنولوژی روز، قیمت کمتر و تسهیلات بیشتر، بازار را تغییر داده‌اند و میزان گرایش مردم در خرید این کالاها افزایش چشمگیری داشته است.

نکات مهم و اساسی برای خرید لوازم خانگی

برای خریدن لوازم خانگی، گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد و همواره با دنیایی از محصولات با فناوری‌ها و ویژگی‌های جدید و متفاوت مواجه می‌شوید. لوازم خانگی از ارکان اصلی یک خانه به شمار می‌روند،  بنابراین باید پاسخگوی نیاز‌های شما باشند. در ادامه برای شما چند نکته در نظر گرفته شده که هنگام خرید وسایل جدید خانه کمک شایانی به شما می‌کند.

میزان بودجه‌ی خود را مشخص کنید

تقریباً در هر بازه‌ی قیمتی، برند‌ها و مدل‌های متنوع لوازم خانگی با کیفیت متفاوت نیز یافت می‌شود. البته مواردی نظیر پوشش خارجی یا همان جنس بدنه، ویژگی‌ها، فناوری‌های پیشرفته و ظرفیت قطعاً باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد. تعیین میزان بودجه قبل از خرید، گزینه‌های پیش روی شما را محدود کرده و به شما در مدیریت هزینه‌ها یاری می‌رساند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که هر دفعه که منزل خود را عوض می‌کنید، تمام وسایل خانه را هم به سمساری می‌سپارید، به شما توصیه می‌کنیم به دنبال خرید لوازم خانگی مدرن‌تر و گران قیمت‌تر نباشید؛ زیرا در اکثر مواقع پول خود را هدر داده‌اید، اما اگر به دنبال طراحی یک خانه‌ی رویایی و دل‌پذیر بر طبق سلیقه‌ی خود هستید ارزش دارد که برای این رویای خود هزینه کنید.

خرید لوازم خانگی بدون فکر ممنوع

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که برای خرید لوازم خانگی با طراحی جدید و ویژگی‌های چشم‌گیر وسوسه شده و بدون فکر در خرید عجله کنید. با این حال، قبل از اینکه برای خرید وسوسه شوید، در مورد نیاز خانواده خود، اینکه چه کسانی از آن وسایل استفاده کرده و چگونگی استفاده از آنها خوب فکر کنید. در این مواقع مثل زمانی که قصد خرید تلویزیون هوشمند دارید، کمی تحقیق کنید.

حوصله رفتن به خرید و یا گشتن را ندارید؟ اشکال ندارد. در این مواقع می‌توانید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود که عاشق خرید هستند، کمک بگیرید. با این کار احتمال اینکه وسوسه شوید و بدون فکر و یا عجولانه چیزی را بخرید وسپس پشیمان شوید، بسیار کم است.

از برند‌های مطمئن خرید کنید

اهمیت برندی که برای خرید لوازم خانگی انتخاب می‌کنید به قدریست که ارزش دارد زمانی را به تحقیق در این زمینه اختصاص داده و بهترین برند لوازم خانگی را انتخاب کنید. این باور در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد که معتبرترین لوازم خانگی در واقع گران قیمت‌ترین آنها هستند، اما اینطور نیست!

برندهای زیادی هستند که حتی در قبال ارائه بهترین قیمت بهترین امکانات را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. برندهای داخلی طی این سال‌ها پیشرفت‌های زیادی را داشته به طوری که بسیاری از محصولات آنها را می‌توان از جهات بسیاری حتی بهتر از برندهای خارجی دانست. برای مثال همه شما با برند پارس خزر آشنا هستید. از جمله امتیازات این تولید کننده داخلی لوازم خانگی، این است که به خوبی به بازار هدف خود آشناست و امکاناتی را ارائه می‌دهد که مناسب به یک خانه ایرانی باشد. گرچه از خدمات پس از فروش محصولات آن نیز نباید چشم پوشی کرد. در سایت ۱۹کالا انواع مدل‌ها و محصولات این شرکت ارائه شده است؛ اگر قصد خرید لوازم خانگی را دارید می‌توانید به این سایت سر بزنید.

یکی دیگر از باورهای اشتباه در ذهن مشتریان و حتی تولیدکنندگان لوازم خانگی این است که این وسایل طول عمری بیش از ده سال دارند، در حالی که این اصلاً عاقلانه نیست و ممکن است به عنوان مثال جارو برقی شما در گذر زمان خراب شده و یا نیاز به تعمیر داشته باشد.

کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد خرید لوازم خانگی

تجربه دوستان، خانواده و حتی نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی آنلاین منابع مناسبی برای ارائه‌ی مشاوره در مورد انواع مدل‌ها و برند‌های لوازم خانگی هستند و به شما یک دید کلی می‌دهند که آیا فلان لوازم خانگی گزینه‌ خوبی برای خرید هست یا خیر؟ یکی از علایق مردم این است که راجع به چیزهایی که دوست دارند یا دوست ندارند با دیگران صحبت کرده و پیرامون آن توصیه‌هایی هم داشته باشند.

جستجوی اینترنتی همیشه اطلاعات زیادی را در مورد نکات مهم خرید لوازم خانگی در اختیار شما قرار می‌دهد، اما در مورد بهترین مدل‌های لوازم خانگی اطلاعات ضد و نقیضی را هم ممکن است مشاهده کنید. از آنجایی که بهترین مدل لوازم خانگی بیشتر سلیقه‌ای است، بنابراین ممکن است دقیقاً آنچه را که به دنبال آن هستید در اینترنت پیدا نکنید، اما در مجموع، اینترنت می‌تواند برای شروع منبع مفیدی باشد. علاوه بر این، یکی از منابع بسیار کاربردی، سایت بررسی نظرات کاربران و مصرف‌کنندگان در اینترنت است که اطلاعات بسیار خوبی را به برای تصمیم‌گیری بهتر به شما می‌دهد.

نیازهای خانه و خانواده خود را در نظر بگیرید

به نیازهای خانواده خود فکر کنید. اگر عاشق آشپزی هستید و یا به دنبال سرگرمی هستید، خرید وسایل مدرن و گران قیمت مانند خرید اجاق گاز فردار تصمیم علاقلانه‌ای است، اما اگر خانواده کم جمعیتی دارید و به ندرت از وسایل اصلی خانه‌ استفاده می‌کنید می‌توانید به سراغ خرید لوازم خانگی ارزان‌تر و جمع‌و‌جور بروید.

آیا شما عاشق پیتزا هستید؟ پس اطمینان حاصل کنید که یخچال شما فضای کافی برای نگهداری جعبه‌های بزرگ پیتزا را داشته باشد، یا اگر شما از طرفداران غذاهای منجمد هستید پس باید از خرید یخچال فریزر‌هایی که فریزر آنها در پایین قرار دارد خودداری کنید، با این ترفند ساده در طولانی مدت شما کمتر دچار مشکل خواهید شد.

برخورداری لوازم خانگی از برچسب مصرف انرژی برای تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان بسیار حائز اهمیت است. امروزه بیشتر شرکت‌های سازنده‌ی لوازم خانگی از این مهم بهره می‌برند و در بیش از ۷۵ درصد کشورها این استاندارد رعایت می‌شود.

یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی بیشترین مصرف انرژی برق را در ایران به خود اختصاص داده‌اند. خریداری لوازم خانگی با کمترین مصرف انرژی، هزینه‌ی مصرف انرژی خانواده را کاهش داده و تأثیر مستقیمی روی کاهش آلودگی‌ها و کاهش مصرف انرژی نیز دارد.

اگر به برچسب مصرف انرژی دقت کنید، گرید A کمترین میزان مصرف انرژی و گرید G بیشترین میزان مصرف انرژی را نشان می‌دهند؛ پس هنگام خرید به برچسب مصرف انرژی دقت کرده و وسیله‌ای که کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارآیی را دارد، انتخاب کنید.

امکانات کلیدی خرید لوازم خانگی ضروری:

ماشین لباسشویی و ظرفشویی

اگر به سراغ خرید ماشین لباسشویی رفتید، قبل از هر چیز به دور موتور و حجم آن توجه کنید. هر چه دور موتور بیشتر باشد، دستگاه عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. به طور متوسط، تعداد دور موتور این دستگاه‌ها بین ۶٠٠ تا ١۶٠٠ دور بر دقیقه است. علاوه بر این، گنجایش ایده‌آل برای ماشین لباسشویی ۵ تا ۹ کیلوگرم است. ماشین لباسشویی پارس خزر مدل WM-8514 یکی از مدرن‌ترین محصولات داخلیست که متناسب با نیاز مصرف‌کنندگان ایرانی طراحی شده است.

ویژگی‌های کلیدی یک ماشین ظرفشویی خوب شامل بدنه‌ی مقاوم، بیشترین تعداد بازوی آبپاش، چرخه‌ی دمایی بین ۵۵ تا ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و صدای کم و گرمکن آب داخلی نیز است. ماشین ظرفشویی کندی یکی از بهترین تولیدات این برند ایتالیایی است که دستگاهی با کیفیت و بر پایه‌ی تکنولوژی روز دنیا تلقی می‌‎شود.

جاروبرقی و یخچال و فریزر

در مورد جاروبرقی یک باور اشتباه وجود دارد؛ تصور می‌شود که دستگاه‌هایی که بیشترین توان را دارند بهترند در حالی که توان جاروبرقی به مساحت خانه بستگی دارد. برای خانه‌های کوچک جارو‌برقی با توان ۱۳۰۰ وات و خانه‌های بزرگ با توان ۲۰۰۰ وات پاسخگو خواهد بود.

لوازم خانگی

یخچال و  فریزر‌ها انواع متفاوت دارند. یخچال‌های ساید بای ساید بیشترین مصرف انرژی و یخچال‌هایی که فریزر در قسمت پایین قرار دارد، کمترین مصرف انرژی را دارند.

دستگاه‌هایی که دارای آبریز خارجی هستند، طول عمر بیشتری دارند، چون کمتر در معرض باز و بسته شدن در قرار دارند. یک یخچال خوب باید به قابلیت برفک‌زدایی، تصفیه هوا و تنظیم رطوبت مجهز شده باشد.

تلویزیون و اجاق گاز

از جمله مواردی را که باید برای خرید اجاق گاز در نظر گرفت می‌توان به تعداد شعله‌ها، برخورداری از سیستم ترموکوپل و فندک فوق سریع و مقاومت در برابر ضربه و گرما نیز اشاره کرد. به طور کلی اجاق گازهای سینجر کارآیی عالی در قبال برچسب قیمتی مناسب را ارائه می‌دهند.

در نهایت به خرید تلویزیون می‌رسیم؛ تلویزیون‌ها یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی هستند که در خرید آنها باید به نکاتی مثل کیفیت تصویر ۴K، نمایشگر اولد، برخورداری از درگاه‌های ارتباطی کافی و سازگاری با HDR دقت لازم را به خرج دهید.

تجربه ثابت کرده است که خرید کالاهای ضروری از چند کمپانی متفاوت، تجربه‌ی بهتری را از نقاط ضعف و قوت هر برند در اختیار افراد قرار می‌دهد. همانطور که ذکر شد خرید لوازم خانگی پارس خزر سینجر و دیگر برندهای داخلی انتخاب مناسبی برای کدبانو‌های ایرانی محسوب می‌شود.

انتهای پیام/
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.