مدیرکل هماهنگی بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد:

ابلاغ دستورالعمل خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی سال 1400/ خرید گندم از میانه فروردین آغاز می‌شود/ بالغ بر 6 میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم

مدیرکل هماهنگی بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابلاغ دستورالعمل خرید تضمینی گندم داخلی و دانه‌های روغنی سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: خرید تضمینی گندم 1400 از میانه فروردین‌ماه در کشور آغاز خواهد شد و سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و بوشهر پیشتاز و آغازگر خرید خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، مرتضی سعادتی کیا گفت: دستورالعمل خرید تضمینی گندم داخلی و دانه‌های روغنی(کلزا و آفتابگردان ،گلرنگ و سویا) سال ۱۴۰۰ به استناد قانون اصلاح تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب پنجم آبان ماه ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی و تصویب‌نامه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی برای اجرا در مراکز خرید به استان‌ها ابلاغ شده است.

مدیرکل هماهنگی بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: دستورالعمل خرید تضمینی گندم سال ۱۴۰۰ شامل سه بخش، اقدامات قبل از خرید، حین خرید و اقدامات پس از اتمام فصل خرید تضمینی گندم است.

آغاز خرید تضمینی دانه‌های روغنی از ابتدای فروردین

سعادتی‌کیا افزود : خرید تضمینی دانه های روغنی از اول سال آغاز و تحویل آن تا ۳۰ دی ماه ادامه خواهد داشت و مراکز خرید استان‌ها با رعایت کلیه قوانین و مقررات نسبت به خرید تضمینی و فروش دانه‌های روغنی کلزا، گلرنگ، آفتابگردان و سویا اقدام خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: دستور العمل خرید دانه‌های روغنی در ۸ بند به سراسر کشور ابلاغ شده است و رعایت کلیه مفاد دستورالعمل در مراکز خرید الزامی می باشد و به دلیل شیوع ویروس کرونا کلیه مراکز خرید ملزم به رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتیِ مقابله با کرونا هستند و در این خصوص سختگیر‌ی‌های خاصی اعمال می‌شود.

آغاز عملیات تحویل گندم از نیمه فروردین

سعادتی‌کیا اظهار کرد: بیش از 6 میلیون هکتار زمین زراعی در کشور زیر کشت گندم رفته است و عملیات تحویل گندم کشاورزان در سال جاری از میانه فروردین ماه آغاز و تا میانه آذرماه ماه مراکز خرید آماده تحویل خواهند بود.

مدیرکل هماهنگی بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران نرخ خرید تضمینی گندم برای سال 1400 به ازای هر کیلوگرم 4000 تومان و تعداد مراکز خرید در کشور برای تحویل گندم را هزار و 100 مرکز اعلام کرد.

طبق توضیحات سعادتی‌کیا در سال گذشته (1399) 8.2 میلیون تن گندم با نرخ تضمینی 2500 تومان به ازای هر کیلوگرم خریداری شده و برای فصل زراعی آتی(1400) قیمت خرید تضمینی گندم افزایش خوبی داشته است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.