جزئیات ۴پیشنهاد معاون فنی گمرک برای روان‌سازی ترخیص کالاهای اساسی

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ۴ پیشنهاد به منظور روان سازی ترخیص کالاهای اساسی ضروری و اقلام متعلق به واحدهای تولیدی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در نامه ای به میراشرفی رئیس کل گمرک ایران ۴ پیشنهاد را به منظور رفع مشکلات و روان سازی ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و اقلام متعلق به واحدهای تولیدی ارائه کرد.

در این نامه که امروز ارسال شده، خطاب به رئیس کل گمرک ایران آمده است:

همانگونه که مستحضرید خروج کالا از اماکن گمرکی، مستلزم انجام تشریفات گمرکی است. تشریفات گمرکی، به استثناء مواردی که در قانون مستثناء شده است منوط به اظهار کالا به گمرک و تسلیم اظهارنامه توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی است.

مسئولیت گمرک در قبال کالاهائی که در بنادر و مناطق ویژه و آزاد بوده و برای ورود قطعی به کشور تحت رویه واردات قطعی وارد شده اند از زمان اظهار آنها به گمرک آغاز می شود. از اقلامی که گمرک درخصوص انجام تشریفات گمرکی آنها حساسیت ویژه ای داشته و تمامی اهتمام خود را درخصوص انجام فوری تشریفات گمرکی مصروف می نماید اقلام اساسی و همچنین اقلام مربوط به واحدهای تولیدی است.

موافقت با حمل یکسره اقلام اساسی وارده به بنادر، مناطق ویژه و آزاد متعاقب درخواست صاحبان کالا از جمله تسهیلات ارائه شده از سوی گمرک می باشد.

انجام تشریفات گمرکی مربوط به اقلام اساسی توسط گمرک در حداقل زمان ممکن صورت پذیرفته، اکثر این اقلام در مسیرهای  سبز یا زرد انتخاب مسیر اظهارنامه تعریف شده و با اظهار این کالاها به گمرک بلافاصله پروانه الکترونیکی برای این اقلام صادر شده و مجوزهای قانونی مربوطه در درب خروج گمرکات اجرایی اخذ و  نسبت به خروج کالا اقدام می شود.

باید توجه داشت خروج اقلام اساسی ترخیص شده از گمرک به صورت شبانه روزی صورت پذیرفته و هیچ وقفه ای از سوی گمرک درخصوص خروج کالاهای اساسی وجود ندارد.

با توجه به اینکه اکثر اقلام اساسی وارده به کشور از طریق گمرک نیازمند اخذ و ارائه مجوزهای قانونی از جمله قرنطینه نباتی، استاندارد، انرژی اتمی، بهداشت و … می باشد گمرک ایران و متعاقب آن گمرکات اجرایی نسبت به پذیرش نمونه برداری اقلام اساسی مشمول اخذ و ارائه مجوزهای قانونی قبل یا هنگام تخلیه این کالاها در بنادر در راستای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی موافقت نموده و در این خصوص تفاهم نامه هایی نیز با مراجع ذیربط صادرکننده مجوزهای قانونی منعقد شده است.

صدور حکم مجوز خروج از محل ماده ۴۲ قانون امورگمرکی برای اقلام مورد نیاز فوری از جمله تسهیلات و اقدامات گمرک در خصوص ترخیص کالاهای اساسی است. مطابق این ماده در موارد استثناء و درخصوص کالاهای مورد نیاز فوری اعم از دولتی یا غیر دولتی، گمرک می تواند با اجازه رئیس کل گمرک ایران و تعهد بالاترین مقام وزارتخانه یا مؤسسه دولتی مرتبط و با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم، مجوز خروج کالا را صادر نماید.

پذیرش تفاوت ارزش استنباطی اقلام اساسی و ضروری وفق مصوبات ستاد تنظیم بازار از دیگر اقدامات گمرک درخصوص کالاهای اساسی به شمار می رود.

پذیرش مجوزهای ثبت سفارش تاریخ منقضی مربوط به کالاهای اساسی و ضروری، از دیگر اقدامات گمرک درخصوص این کالاهاست تا با انجام تشریفات گمرکی این کالاها هیچگونه وقفه ای در خروج آن از گمرک پیش نیاید.

در هر صورت، گمرک با انجام اقدامات فوق درصدد است ترخیص کالا از گمرکات اجرایی در حداقل زمان ممکن صورت پذیرفته و هیچگونه ایستائی در این خصوص وجود نداشته باشد.

با این وجود، در راستای رفع مشکلات و روان سازی ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و اقلام متعلق به واحدهای تولیدی، در سالی که به نام رونق تولید نامگذاری شده پیشنهاداتی طی نامه شماره ۱۵۰۰۳۵۲‏‏/۹۷ مورخ ۶‏‏/۱۲‏‏/۱۳۹۷ تقدیم آن مقام محترم گردید که منجر به صدور دستور اقدام لازم از سوی جنابعالی گردید. مجدداً و در تکمیل پیشنهادات قبلی، موارد ذیل جهت استحضار عالی اعلام می گردد، خواهشمند است درصورت صلاحدید و پذیرش، دستور فرمایید بقید فوریت نسبت به اِعمال این پیشنهادات در سامانه جامع گمرکی اقدام گردد:

۱- سامانه جامع گمرکی به صورت کلی و «بدون استثناء» نسبت به اعلام نام و نام خانوادگی کارشناسان مجازی کلیه اظهارنامه های اظهارشده به گمرک اقدام تا اظهارکنندگان و صاحبان کالا در جریان بررسی اظهارنامه های خود توسط این کارشناسان محترم قرار گیرند؛

۲- اظهارنامه های مربوط به اقلام اساسی و ضروری (۲۵ گروه کالائی در ۸۰۳ ردیف تعرفه)، در صورت قرارگیری در مسیرهای «زرد» یا « قرمز» اظهارنامه و نیاز به بررسی توسط کارشناس سرویس، صرفاً توسط کارشناسان گمرک محلِ اظهار این کالاها مورد بررسی قرار گیرند؛

۳- اظهارنامه های مربوط به اقلام وارده توسط واحدهای تولیدی نیز در صورت قرارگیری در مسیرهای «زرد» یا «قرمز» اظهارنامه و نیاز به بررسی توسط کارشناس سرویس، صرفاً توسط کارشناسان گمرک محل اظهار این کالاها مورد بررسی قرار گیرند؛

۴- کلیه اظهارنامه های مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید و سایر کالاهای مورد استفاده در تولید یا پردازش و همچنین محصولات تولید شده مربوط به واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژۀ اقتصادی نیز صرفاً توسط کارشناسان گمرک محل اظهار این کالاها مورد بررسی قرار گیرند؛

با عنایت به تأکید وزیر محترم امور اقتصادی و دارائی مبنی بر کاهش زمان انجام تشریفات گمرکی ، متعاقب بازدید صورت پذیرفته از مجتمع بندری منطقۀ ویژۀ اقتصادی شهیدرجائی بندرعباس و نیز نگرش جنابعالی نسبت به اتخاذ تدابیر لازم در راستای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی، قطعاً و یقیناً اِعمال پیشنهادات فوق الاشاره، تأثیر شگرفی را در انجام تشریفات اشاره شده و زمان ترخیص کالا خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.