سقوط تولید نفت اوپک به پایین‌ترین میزان پنج سال اخیر

نظرسنجی پلاتس نشان داد اوپک در ژوییه با کاهش تولید بزرگترین اعضایش شامل عربستان سعودی، ایران، نیجریه، لیبی و ونزوئلا، کمترین میزان تولید نفت را در پنج سال گذشته داشته است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  نظرسنجی “اس اند پی گلوبال پلاتس” از مقامات صنعتی، تحلیلگران و بررسی آمار کشتیرانی نشان داد تولید اوپک در ژوییه با وجود رشد تولید شش عضو این گروه، به ۲۹.۸۸ میلیون بشکه در روز سقوط کرده که ۲۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از ژوئن بوده است.

پایبندی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید در ژوییه افزایش یافت زیرا عربستان سعودی بسیار پایین‌تر از سقف تولیدش، نفت تولید کرد و پایبندی کمتری عراق و نیجریه به پیمان محدودیت عرضه را جبران کرد.

نرخ پایبندی ۱۱ عضو مشارکت کننده در پیمان کاهش تولید در ژوییه به ۱۱۷ درصد رسید که بالاتر از ۱۰۵ درصد در ژوئن بود.

با این حال تلاش‌های اوپک برای متعادل کردن بازار به دلیل کندی رشد تقاضا در بحبوحه ضعف اقتصاد جهانی، به کندی پیش می‌رود.

قیمت نفت خام از اوایل ژوییه که اوپک و ۱۰ تولیدکننده غیراوپک با تمدید ۹ ماهه کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت کردند، بیش از پنج درصد کاهش پیدا کرده است.

این کاهش قیمت در حالی روی داده که تولید نفت اوپک از دسامبر که اعضای این گروه با اجرای دور دوم توافق کاهش تولید موافقت کردند، ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

افت تابستانی تولید عربستان سعودی

تولید نفت عربستان سعودی همزمان با کاهش صادرات این کشور به مشتریان بزرگش و همچنین کاهش فعالیت پالایشگاهی ریاض، ۱۵۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۹.۷۰ میلیون بشکه در روز رسید.

این پایین‌ترین میزان تولید عربستان سعودی در ژوییه طی یک دهه اخیر است. معمولا تولید عربستان سعودی در تابستان به دلیل افزایش دما و مصرف بیشتر نفت، افزایش پیدا می کند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، به بازارها اطمینان داده که این کشور تولیدش را در اوت پایین ۱۰ میلیون بشکه در روز و صادراتش را در ۷ میلیون بشکه در روز حفظ خواهد کرد.

تولید در کشورهایی که از مشارکت در توافق کاهش تولید اوپک معاف هستند، کاهش پیدا کرد. بر اساس نظرسنجی پلاتس، تولید نفت ایران در ژوییه ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۲.۳۰ میلیون بشکه در روز رسید.

تولید نفت ونزوئلا ۳۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسید که ناشی از افت تولید منطقه اورینوکو به دلیل مشکلات برق این کشور بود. سطح تولید ونزوئلا در چند ماه گذشته بین ۷۲۰ تا ۷۶۰ هزار بشکه در روز تثبیت شده بود. با این حال تولید ونزوئلا طی یک سال گذشته بیش از نیمی کاهش پیدا کرده و تحریم‌های آمریکا، بحران اقتصادی این کشور را تشدید کرده است. ونزوئلا در ماه مه ۷۲۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود که پایین‌ترین میزان از ژانویه سال ۲۰۰۳ بود.

نیجریه از نظر پایبندی به کاهش تولید، بدترین عملکرد را داشت و تولیدش در ژوییه ۲۴۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سقف تولید ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز بود. اما این کشور آفریقای غربی موفق شد تولیدش را در ژوییه ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و بخشی از افزایش تولیدی که در فاصله مه تا ژوئن داشت را جبران کند.

لیبی در ژوییه ۱.۰۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه پیش از آن بود. فعالیت میدان الشراره که بزرگترین میدان نفتی لیبی است به دلیل تعطیلی‌های ناخواسته با اختلال روبرو شد.

اما کاهش تولید این کشورها با افزایش اندک تولید در آنگولا، اکوادور، الجزایر، گینه استوایی، عراق و امارات متحده عربی جبران شد.

عراق پایبندی به توافق کاهش تولید اوپک را در ژوییه کمتر کرد و تولیدش با ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش، به ۴.۷۸ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۷۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه این کشور بود. رشد تولید عراق به دلیل صادرات بالاتر از پایانه‌های جنوبی بود با این حال با کاهش بارگیری نفت از منطقه نیمه خودمختار کردستان جبران شد. اما تولید عراق از ماه مه که رکورد ۴.۸۲ میلیون بشکه در روز تولید کرده بود، کاهش پیدا کرده است.

اوپک، روسیه و شماری دیگر از کشورهای غیرعضو اوپک در چارچوب ائتلافی معروف به اوپک پلاس، در ژوییه توافق کردند کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز را تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ تمدید کنند. این اقدام با وجود فشارهای دونالد ترامپ بر این گروه برای افزایش تولید نفت به منظور جلوگیری از صعود قیمت‌ها صورت گرفت.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.