کاهش استقبال از وام مسکن یکم

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: در سه ماهه نخست امسال دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  ابوالقاسم رحیمی انارکی با بیان اینکه مجموع عملکرد بانک در طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه پرداخت تسهیلات مثبت است، اظهار داشت: بر اساس آمار سه ماهه نخست امسال مجموع تسهیلات پرداختی حدود ۸ درصد نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته از رشد مواجه بوده به طوری که بخش قابل توجهی از این تسهیلات در بخش مسکن بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های این بانک برای احیای قدرت خرید متقاضیان و خانه اولی ها در حوزه تسهیلات مسکن گفت: بر اساس آماری که مربوط به سه ماهه نخست امسال می شود در حوزه دریافت تسهیلات خرید مسکن از صندوق پس انداز مسکن یکم تغییرات محسوسی مشاهده نمی شود و این نشان می دهد که تسهیلات این صندوق همچنان مورد استقبال قرار می گیرد و جذابیت دارد.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن ادامه داد: البته یک تغییری که در تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم مشاهده می کنیم آن است که در سه ماهه نخست امسال دریافت این تسهیلات در تهران اندکی کاهش یافته اما در مقابل در مراکز استان‌ها، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر میزان استقبال خانه اولی ها از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با افزایش مواجه بوده است.

رحیمی انارکی افزود: با توجه به اینکه بر اساس گزارش تیرماه بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تعداد معاملات مسکن در تهران حدود ۶۵ درصد کاهش پیدا کرده، بنابراین کاهش جزیی استفاده از تسهیلات خرید مسکن در تهران نیز طبیعی به نظر می رسد. اما با این حال نشان می دهد که صندوق پس انداز مسکن یکم همچنان ابزاری مؤثر در بازار مسکن برای پاسخگویی به نیاز مالی خانه اولی ها و زوج های جوان است.

وی با تاکید بر اینکه متوسط قیمت مسکن در تهران به استناد گزارش بانک مرکزی در تیرماه در چند منطقه از تهران کاهش پیدا کرده، گفت: این یک سیگنال مثبت به بازار مسکن است.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن با اشاره به برنامه های این بانک برای حمایت از متقاضیان و خانه اولی ها گفت: یکی از راه ها و روش های مدنظر مردم و متقاضیان خرید مسکن برای افزایش قدرت خرید این است که سقف تسهیلات خرید مسکن را افزایش دهیم اما در بین کارشناسان اقتصادی این حوزه یک نگرانی وجود دارد مبنی بر اینکه افزایش سقف ریالی تسهیلات آثار روانی منفی به همراه داشته باشد و منجر به افزایش قیمت شود و عملا روند کاهشی قیمت را متوقف کند. بنابراین برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در این مقطع نمی توان افزایش سقف تسهیلات را به عنوان روش مناسبی برای تحول آفرینی مثبت در نظر گرفت چرا که ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

رحیمی انارکی افزود: علاوه بر این همزمان با افزایش سقف تسهیلات مسکن، میزان اقساط نیز افزایش می یابد در حالی که رشد میزان اقساط پرداختی برای اقشار میان درآمدی جامعه با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی، سخت و مشکل است.

این مقام ارشد شبکه بانکی تأکید کرد: بانک عامل بخش مسکن در حوزه کاهش قیمت تمام شده مسکن طرح بازار تعهدی مصالح ساختمانی را در دستور کار دارد تا بخشی از قیمت تمام شده ساخت را کاهش دهد. در این میان باید بیشتر از ابزارهای کاهنده قیمت تمام شده مسکن استفاده کنیم تا از این طریق اثر جهش یک سال گذشته قیمت مسکن را برای تقاضای مصرفی به خصوص خانه اولی ها جبران کنیم.

انتهای پیام/

منبع: بانک عامل بخش مسکن

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.