پرونده مسکن‌های مهر بدون مشکل حقوقی تا پایان امسال بسته می‌شود

مدیرعامل سازمان ملی مسکن و زمین گفت: در برنامه داریم که تمامی پروژه‌های مسکن مهر کشور به شرطی که مشکل حقوقی و پرونده در مراجع قضایی نداشته باشند تا پایان امسال به اتمام برسند.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  علی نبیان روز دوشنبه (14 مرداد) در شورای مسکن استان کردستان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: پروژه مسکن مهر یکی از دغدغه‌های وزارت وزارت راه و شهرسازی و مورد تاکید ریاست جمهوری است که این وزارت خانه و سایر وزارت‌خانه‌های مرتبط تکلیف دارند تا پایان سال ۹۸ این پروژه را به اتمام برسانند.

نبیان همچنین گفت: گام دیگر افزایش ریالی میزان وام مسکن از 40 میلیون تومان به 45 میلیون تومان و در بعضی از مسکن ها از 40 میلیون تومان به 50 میلیون تومان بوده که این مسئله در شورای پول و اعتبار مصوب و به استان ها نیز ابلاغ شده است و بانک ها هم در حال انجام امور آن هستند که این مهم نیز باعث افزایش سرعت اجرای پروژه‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی در کشور، خاطرنشان کرد: در طرح اقدام ملی ساخت ۴۰۰ هزار واحد در دستور کار قرار دارد که ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید که کردستان شهر جدید ندارد واقع شده است، ۱۰۰هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۱۰۰هزار واحد نیز در پروژه های بازآفرینی شهری احداث می شود که عملیات اجرایی آنها به زودی آغاز می شود.

مدیرعامل سازمان ملی مسکن و زمین با اشاره به ماده شش قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، گفت: براساس این قانون تمامی دستگاه‌های دولتی موظف‌اند زمین‌های مازاد خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا بتوانیم از این زمین‌ها برای ساخت مسکن استفاده کنیم.

وی با اشاره بازدیدهای چند روز اخیر اش از مسکن مهرهای استان در شهرهای بانه و سنندج، با بیان اینکه پروژه‌های مسکن مهر شهر سنندج پیشرفت خوبی را داشته است، افزود: بیش از نیمی از 580 واحد مسکن مهر بانه نیز پیشرفت فیزیکی ۵۰ تا ۶۰ درصد را دارند اما بخشی از کار آنها مشکل حقوقی دارد که بعد از رفع این مشکل، لازم است شرکت توزیع برق و آب و فاضلاب نیز حمایت خود را از این پروژه‌ها داشته باشند.

مدیرعامل سازمان ملی مسکن و زمین با اشاره به اینکه برای آماده سازی پروژه مسکن مهر استان کردستان منابعی در بودجه اداره کل راه و شهرسازی استان لحاظ شده است،  اعلام کرد: 12 میلیارد تومان اعتبار را برای پروژه‌های مسکن مهر استان کردستان تعهد کرده‌ایم که تا چند روز آینده چهار میلیارد تومان آن در قسط اول پرداخت خواهد شد تا روند اجرای این پروژه‌ها سرعت بگیرد.

نبیان، همچنین به بازدید از پروژه 108 واحدی مسکن مهر خبرنگاران استان، اشاره و تصریح کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته موضوع محوطه سازی این پروژه نیز انجام خواهد شد تا دغدغه اصحاب رسانه در این مورد کاهش یابد.

وی گفت: تاکنون 90 درصد از پروژه مسکن مهر استان کردستان به اتمام رسیده و تحویل داده شده است و فقط 4900 واحد باقیمانده که باید تا پایان امسال به اتمام برسد.

استاندار کردستان نیز تاکید کرد: با توجه به اینکه فصل عمرانی در کردستان تا پایان مهرماه است، احداث چهار هزار و 900 واحد مسکن مهر باقیمانده در استان باید سرعت بگیرد.

به گزارش ایسنا، بهمن مرادنیا روز دوشنبه(14 مرداد) در شورای مسکن استان کردستان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر چهار هزار و 900 واحد مسکن مهر در استان کردستان هنوز به بهره برداری نرسیده که باید طی یک برنامه زمان بندی شده تا پایان امسال به اتمام برسند.

وی افزود: قرار بود 12 میلیارد تومان به بحث آماده سازی و محوطه سازی مسکن مهر استان کردستان کمک شود اما هنوز این مبلغ به دست ما نرسیده است.

استاندار کردستان عنوان کرد: فصل عمرانی در کردستان تا پایان مهرماه است که لازم است هرچه سریعتر پروژه‌های مسکن مهر استان تعیین تکلیف شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: مجموع کل مسکن مهرهای استان کردستان 38 هزار و 700 واحد بوده که تاکنون 33 هزار و 750 واحد آن تحویل متقاضیان شده است.

محمدصدیق ثابتی افزود: در حال حاضر چهار هزار و 900 واحد آن هنوز آماده بهره برداری نشده است که از این میزان یک هزار و 500 واحد مشکل حقوقی دارند. تلاش خود را خواهیم کرد که پروژه‌های باقیمانده تا پایان امسال به بهره برداری برسند و پرونده مسکن مهر استان بسته شود.

معاون عمرانی استاندار کردستان هم در این جلسه اظهار کرد: به دلیل شرایط خاص توپوگرافی استان، هزینه تمام شده پروژه‌های عمرانی در این استان بیشتر از استان‌های دیگر است که متناسب با پروژه‌ها اعتبارت لازم برای استان درنظر گرفته نشده است.

شهرام ملکی خاطرنشان کرد: قرار است که چهار مدرسه در شهرهای سنندج، کامیاران و مریوان در کنار پروژه مسکن مهر احداث شود که فرمانداران دوسوم هزینه را تقبل کرده و وزارت راه و شهرسازی نیز یک سوم مابقی را باید پرداخت کند که تاکنون مبلغی اعطا نشده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.