زلزله در بازار مسکن/ کاهش قیمت‌ها آغاز شد

نگاهی به گزارش بانک مرکزی درباره مسکن در مناطق مختلف نشان می دهد بهای مسکن ۱۲ منطقه شهر تهران در تیر ماه نسبت به ماه قبل کاهش یافته که بیشترین کاهش قیمت مسکن در منطقه ۲۲ و سپس در منطقه ۴ بوده است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  طبق آنچه که بانک مرکزی از آمار میانگین قیمت مسکن ۲۱ منطقه شهر تهران منتشر کرده است، متوسط بهای مسکن در تیر ماه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه خرداد به ۱۳ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان در هر متر مربع رسیده است.

اما نگاهی به آمار مناطق مختلف نشان می دهد بهای مسکن ۱۲ منطقه شهر تهران در تیر ماه نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. بیشترین کاهش قیمت مسکن در منطقه ۲۲ با ۸.۹ درصد کاهش و سپس در منطقه ۴ با ۴.۹ درصد کاهش بوده است.

آنچه که عجیب به نظر می رسد ادامه روند صعودی قیمت مسکن در منطقه یک تهران است. بهای مسکن در منطقه یک در ماه گذشته ۱۱.۲ درصد رشد داشته در حالی که منحنی قیمت در این منطقه از ابتدای شروع رشد قیمت مسکن همواره صعودی بوده است.

قیمت هر متر مربع مسکن در منطقه یک به سطح عجیب ۲۹ میلیون و ۸۳۳ هزار تومان رسیده است. به عبارت دیگر یک واحد مسکونی ۷۵ متری در منطقه یک تهران معادل ۲ میلیارد و ۲۳۷ میلیون تومان است.

اما بهای مسکن از منطقه ۲ شهر تهران تا ۱۰ در تیر ماه کاهش داشته و در بین مناطق دیگر، در منطقه ۱۳، ۲۰ و ۲۲ هم با افت قیمت مواجه شده است.

به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی رشد قیمت مسکن در مناطق ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۱، انتقال تقاضای خرید مسکن از ۱۰ منطقه یک تا ۱۰ شهر تهران به این مناطق باشد چرا که با رشد شدید بهای مسکن در مناطق مذکور، قدرت خرید خانوار برای خرید در این مناطق بسیار کاهش یافته است.

دلیل دوم رشد قیمت در مناطق ۱۱ تا ۱۹ و ۲۱، تقدم و تاخر رشد قیمت ها در این مناطق است. بررسی آمار رشد قیمت مسکن از مهر ماه سال ۹۶ تاکنون نشان می دهد که موج اول رشد قیمت مسکن ابتدا در این مناطق مشاهده نشد و افزایش قیمت ها بیشتر در ۱۰ منطقه اول بود و به تدریج و با فاصله زمانی زیادی به ۱۰ منطقه دیگر هم سرایت کرد.

اما همین که در ۱۲ منطقه از شهر تهران شاهد افت قیمت مسکن در یک ماه نسبت به ماه قبل هستیم، خود نویدی ست برای آغاز سیر نزولی بهای مسکن در شهر تهران.

در صورتی که هر چه زودتر مالیات بر عایدی سرمایه تعیین تکلیف و به قانون تبدیل شود، موج کاهش قیمت ها قطعا فراگیرتر و شدیدتر خواهد بود.

* ارقام به هزار تومان در هر متر مربع

مناطق شهری تهران خرداد ماه ۹۸ تیر ماه ۹۸ درصد تغییر
منطقه یک ۲۶،۸۱۴ ۲۹،۸۳۳ ۱۱.۲+
منطقه ۲ ۲۱،۵۵۲ ۲۱،۳۲۶ ۱.۰۴-
منطقه ۳ ۲۴،۶۷۶ ۲۳،۷۲۲ ۳.۸-
منطقه ۴ ۱۴،۲۴۹ ۱۳،۵۴۰ ۴.۹-
منطقه ۵ ۱۶،۸۲۷ ۱۶،۵۴۰ ۱.۷-
منطقه ۶ ۱۷،۶۲۲ ۱۷،۱۴۱ ۲.۷-
منطقه ۷ ۱۳،۰۵۸ ۱۲،۸۹۰ ۱.۲-
منطقه ۸ ۱۳،۰۸۲ ۱۲،۵۶۱ ۳.۹-
منطقه ۹ ۹،۷۰۸ ۹،۳۹۳ ۳.۲-
منطقه ۱۰ ۹،۴۲۱ ۹،۲۲۴ ۱.۸-
منطقه ۱۱ ۹،۳۹۳ ۹،۴۷۱ ۰.۸+
منطقه ۱۲ ۷،۳۶۷ ۷،۸۹۴ ۷.۱+
منطقه ۱۳ ۱۲،۷۰۸ ۱۲،۴۵۲ ۲-
منطقه ۱۴ ۹،۵۲۲ ۱۰،۵۳۳ ۱۰.۶+
منطقه ۱۵ ۷،۰۱۳ ۷،۴۱۸ ۵.۷+
منطقه ۱۶ ۶،۵۱۸ ۷،۱۳۶ ۹.۴+
منطقه ۱۷ ۶،۴۲۷ ۶،۸۴۰ ۶.۴+
منطقه ۱۸ ۶،۰۲۱ ۶،۰۸۹ ۱.۱+
منطقه ۱۹ ۶،۷۸۷ ۶،۸۳۷ ۰.۷+
منطقه ۲۰ ۶،۲۸۶ ۶،۱۸۶ ۱.۶-
منطقه ۲۱ ۹،۶۹۰ ۱۰،۱۴۱ ۴.۶+
منطقه ۲۲ ۱۳،۵۰۶ ۱۲،۲۹۶ ۸.۹-
متوسط شهر ۱۳،۲۹۹ ۱۳،۳۵۱ ۰.۴+

انتهای پیام/

منبع: سایت خبرآنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.