ذخایر طلای بانک‌های مرکزی جهان ۱۵.۷ میلیارد دلار زیاد شد

امسال در تداوم سیاست دلار زدایی، ذخایر رسمی طلای جهان با سرعتی بالا به رشد خود ادامه داد و تقاضا برای این فلز گران‌بها در ۳ ماهه دوم ۲۰۱۹ به ۱۱۲۳ تن رسید.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی امسال ذخایر رسمی طلای جهان با سرعتی بالا به رشد خود ادامه داد و تقاضا برای این فلز گران‌بها در ۳ ماهه دوم ۲۰۱۹ به ۱۱۲۳ تن رسید.

در گزارش جدیدی که توسط انجمن جهانی طلا (‌دابلیوجی‌سی) منتشر شده است اعلام شد که بانک‌های مرکزی جهان در ۶ ماه اول امسال، رقم بی‌سابقه ۱۵.۷ میلیارد دلار را به خرید ۳۷۴ تن طلا اختصاص داده‌اند. این بزرگترین میزان خرید طلا در تاریخ ۱۹ ساله ثبت داده‌های ۳ ماهه دابلیوجی‌سی است.

در این گزارش آمده است که پیشتازان خرید طلا در این دوره، روسیه، چین و لهستان بوده‌اند و کشورهای بسیاری به دنبال تنوع‌بخشی به ذخایر خود و دور شدن از دلار هستند.

تقاضای طلا در نیمه اول ۲۰۱۹ به بیش از ۲۱۸۱ تن افزایش یافت، که ۸ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل جهش کرده است. تقاضای جهانی با بهبود قدرتمند بازار جواهرات هند در فصل شلوغ مراسمات ازدواج  و فروش خوب طلا در فستیوال‌های این کشور، رونق گرفت.

ماه ژوئن ماه بزرگی برای طلا بود. طبق گزارش دابلیوجی‌سی، قیمت این فلز گران‌بها برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ تا کنون از مرز ۱۴۰۰ دلار برای هر اونس، فراتر رفت. از بین عوامل این افزایش قیمت می‌توان به انتظار کاهش نرخ‌های بهره در جهان و نامعینی‌های سیاسی اشاره کرد. خریدهای سنگین توسط بانک‌های مرکزی جهان هم باعث شد قیمت طلا تقویت شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.