شناسایی۲۴۰۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراکنش‌های بانکی

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از شناسایی بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراکنش‌های بانکی و صدور برگ تشخیص، در سه سال اخیر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  هادی خانی عنوان کرد: طی سه سال گذشته، اقدامات لازم به منظور اخذ صورتحساب‌های بانکی حدود ۱۷ هزار مؤدی مشکوک به فرار مالیاتی و همچنین تفکیک و ارسال اطلاعات به ادارات کل جهت شناسایی مؤدیان و مطالبه و وصول مالیات متعلقه انجام‌گرفته است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بالغ‌بر ۴۲۲ میلیون رکورد اطلاعات تراکنش‌های بانکی افراد مشکوک به فرار مالیاتی در سطح کشور، در دستور رسیدگی واحدهای مالیاتی قرار دارد. 

خانی همچنین از شناسایی حدود ۶۰۰۰ مؤدی جدید از طریق شناسایی و رسیدگی به اطلاعات تراکنش‌های مشکوک بانکی خبر داد و گفت: تاکنون از محل بررسی تراکنش‌های مشکوک بانکی حدود هشت هزار شخص، بالغ‌بر ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، شناسایی و برای این اشخاص برگ تشخیص صادر گردیده است.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور همچنین تصریح کرد: مطابق قانون، شرکت‌های مستقر در مناطق ویژه و آزاد تجاری صنعتی از معافیت‌ها و مشوق‌هایی برخوردارند که از مهم‌ترین آن‌ها، برخورداری از معافیت مالیاتی موضوع ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی و همچنین معافیت مالیات ارزش‌افزوده بابت معامله بین فعالین اقتصادی در مناطق مختلف اقتصادی و آزاد تجاری صنعتی است که این معافیت‌ها در پاره‌ای موارد، محمل مناسبی برای فرار مالیاتی برخی شرکت‌های متخلف بوده است.

وی افزود: از اقدامات مهم سازمان درزمینهٔ مبارزه با فرار مالیاتی در این مناطق، شناسایی فرارهای مالیاتی ناشی از سوءاستفاده از معافیت‌های صادرات و مناطق ویژه و آزاد تجاری صنعتی از محل عرضه محصولات پتروشیمی در معاملات شرکت بورس کالای ایران بابت مواد اولیه محصولات پتروشیمی بوده که در این رابطه، اطلاعات مالی اشخاص مشکوک از مراجع ذی‌ربط اخذ و مطالبه حقوق حقه دولت صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: در این رابطه تا پایان سال ۱۳۹۷، اطلاعات خرید ۲۴۹ شرکت به ۲۴ اداره کل حسب مورد ارسال‌شده است که پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از معاملات بورس کالا، تاکنون منجر به مطالبه مبلغی در حدود ۴۲۶۰ میلیارد تومان (مالیات و جریمه عملکرد و ارزش‌افزوده) شده است.

خانی اعلام کرد: با همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شرکت بورس کالای ایران، طراحی فرآیند جدید شناسایی فرار مالیاتی در معاملات بورس کالا با تأکید بر وصول مالیات بر ارزش‌افزوده در دستور کار قرارگرفته است.

وی بابیان اینکه کشف و شناسایی فرار مالیاتی و شناسایی مؤدیان جدید از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان است، تأکید کرد: سیاست سازمان در سال جاری این است که با تکمیل پایگاه اطلاعات مؤدیان، کشف فرارهای مالیاتی و شناسایی فعالان اقتصادی فاقد پرونده مالیاتی، درآمدهای پیش‌بینی‌شده امسال محقق گردد.

وی تصریح کرد: کشور ما دارای ظرفیت‌های گسترده‌ای از جهت درآمدهای قابل وصول مالیاتی است و در صورت اجرای کامل طرح جامع مالیاتی، عملاً امکان دسترسی نظام مالیاتی به لایه‌های پنهان و غیر شفاف اقتصاد فراهم خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص فرار مالیاتی در برخی صنوف همچون طلا و جواهر نیز گفت: در این رابطه نیز تاکنون وضعیت مالیاتی ۱۳۹۹ مؤدی فعال در صنف طلا و جواهر موردبررسی قرارگرفته و اطلاعات بانکی این افراد به منظور شناسایی و کشف فرار مالیاتی احتمالی اخذشده است. 

خانی در خصوص همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط با این سازمان درزمینهٔ برخورد با مجرمان مالیاتی گفت: طی سال‌های اخیر، همکاری دستگاه‌های انتظامی، نظارتی و امنیتی، ازجمله سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کشور، معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات، معاونت مبارزه با جرائم اقتصادی و پلیس آگاهی ناجا با سازمان امور مالیاتی کشور به‌شدت ارتقا پیداکرده و شاهد تعامل حداکثری این دستگاه‌ها با نظام مالیاتی درزمینهٔ تبادل اطلاعات مثبت، پیشگیری از وقوع جرم، هم‌افزایی در شناسایی مجرمان و برخورد قاطع با متخلفان هستیم.

انتهای پیام/

منبع:  سازمان امور مالیاتی کل کشور

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.