حذف ۴ صفر از پول ملی کاری عجولانه است

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران حذف چهار صفر از پول ملی را در شرایط کنونی کاری عجولانه دانست و گفت: دولت کارهای اقتصادی مهمتری نسبت به حذف صفر از پول ملی دارد که باید به آن بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  کیوان کاشفی با اشاره به اینکه اخیرا دولت حذف چهار صفر از پول ملی کشور را به تصویب رسانده است، افزود: این کار در شرایط کنونی کشور کاری عبث است، زیرا شرایط اقتصادی کنونی کشور و جامعه اصلا مناسب چنین کاری نیست.

وی ادامه داد: این کار اگرچه به خودی خود کار بدی نیست، اما جامعه اکنون برای پذیرش حذف صفر از پول ملی به اجماع نرسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: این کار ممکن است اثرات مثبتی همچون بهبود حساب‌های مالی و… را به همراه داشته باشد، اما نمی‌توان پیامدهای منفی آن همچون هزینه زیاد مورد نیاز برای تعویض پول کشور و… را نیز نادیده گرفت.

کاشفی اضافه کرد: از سوی دیگر حذف چهار صفر از پول ملی هیچ تاثیری بر بهبود قدرت خرید مردم نخواهد داشت و حتی ممکن است در ابتدای امر به دلیل شرایطی که در گرد کردن پول و اسکناس‌ها رخ‌ می‌دهد، به افزایش قیمت‌ها نیز تا حدودی دامن بزند.

وی معتقد است، مجموع این موارد نشان می‌دهد که این تصمیم عجولانه است و امید آن می‌رود که مجلس شورای اسلامی بررسی جامع‌تری روی این لایحه انجام دهد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه حذف صفر از پول ملی را مستلزم وجود ثبات اقتصادی در کشور دانست و اظهار کرد: اکنون که ثبات اقتصادی نداریم، دولت ابتدا به فکر ایجاد ثبات در اقتصاد کشور باشد، نه اینکه صورت مسئله مشکلات را پاک کند.

 وی ادامه داد: امروز دولت کارهای اقتصادی مهمتری دارد که باید به آن بپردازد که مهمترین آن، کنترل نقدینگی افسارگسیخته در کشور است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه میزان رشد نقدینگی کشور نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: این میزان رشد نقدینگی که زمینه‌ساز تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی در کشور است، اجازه هیچ ثبات اقتصادی را نمی‌دهد و ابتدا باید فکری به حال این موضوع کرد.

وی تاکید کرد: به علاوه پیش از چنین تصمیم‌هایی باید به فکر اصلاح نظام بانکی کشور نیز بود، چرا که با وجود این سیستم باز هم در بسیاری از شاخص‌ها با مشکل مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.