رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای:

توزیع کنندگان کالای اساسی خواستار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای با بیان اینکه عرضه کنندگان کالا خواستار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی هستند، گفت: روند کاهش قیمت کالاهای اساسی در بازار آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  امیرخسرو فخریان امروز سه شنبه هشتم مردادماه ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان اینکه توزیع کنندگان کالا خواستار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی هستند گفت: در حال حاضر عرضه کالاهایی با مشکل مواجه است که ارز دولتی می گیرند و میزان عرضه آنها با برخی مشکلات مواجه بوده است.

رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر افزود: هم اکنون دلار ۴۲۰۰ تومانی بر روی کالاهایی همچون شکر، برنج هندی و روغن ارائه می شود که در مورد برنج و روغن مشکلی در عرضه وجود ندارد ولی در مورد شکر امیدواریم که اگر ارز دولتی برداشته شود، بازار متعادل گردد.

وی تصریح کرد: درخواست ما آن است که واردات کالاهای اساسی با ارز نیمایی صورت گیرد تا بر روی توزیع آنها نیز مشکلی به وجود نیاید.

فخریان با استقبال از بازگشت شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی ایران به وزارت صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی بر روی توزیع و عرضه کالاها زحمات زیادی متحمل شده است، ولی به نظر می رسد وزارت صنعت بتواند مسئولیت توزیع و عرضه کالاها را به شکل بهتری انجام دهد.

وی در پاسخ به پرسشی، از کاهش نرخ برخی کالاهای اساسی در بازار خبر داد و گفت: روند کاهشی قیمت کالاها با فراوانی عرضه آغاز شده و هم اکنون رب گوجه فرنگی از قیمت مصرف کننده ۲۲ هزار تومان به ۱۴ هزار تومان کاهش یافته و این کاهش نرخ در سطح فروشگاه های زنجیره ای اعمال شده است.

رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای گفت: طرحی در دست انجام است که با همکاری دانشگاه امیرکبیر بتوان اصلاح نظام توزیع کشور را پایه ریزی کرد که بر این اساس پیش بینی ما آن است که اگر شبکه توزیع اصلاح شود، نرخ کالاها حداقل ۱۵ درصد ارزان تر خواهد شد.

فخریان خاطرنشان کرد: هم اکنون در سطح فرشگاه های زنجیره ای کالاها به طور میانگین ارزان تر از سطح شهر است و البته در مورد کالاهای مختلف، موضوع متفاوت است ولی به هر حال بر روی سبد خانوار به صورت میانگین ۱۵ درصد کالاها در فروشگاه های زنجیره ای ارزان تر است.

رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای گفت: ما در سطح فروشگاه های زنجیره ای به صورت مرتب نرخ ۲۷ قلم کالای ضروری مورد نیاز مردم را رصد می کنیم و امیدواریم سامانه وزارت صنعت معدن و تجارت برای رصد قیمت ۱۰۰ قلم کالای اساسی نیز منجر به نتیجه مناسب تر بشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای ۱۰۹ عضو، ۱۲۹ برند و ۴۶۰۰ شعبه دارد گفت: ۱۵۰۰ شعبه در تهران و ۳۱۰۰ شعبه در شهرستان ها در مجموع ۱.۷ میلیون متر مربع سطح پوشش را به خود اختصاص داده اند و ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم در آن مشغول به کار هستند.

فخریان اظهارداشت: فروشگاه های زنجیره ای طی سالهای گذشته از رشد مناسبی برخوردار بوده اند و از ۴۶۰۰ شعبه، هزار تا ۱۵۰۰ شعبه فرانچایز هستند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.