شریعتمداری:

برای ایجاد اقتصاد دانش بنیان باید گام های سریع برداشت

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: تغییر و تحولات عمیق در جهان در حال اتفاق است و ضرورت دارد برای همگام کردن رشد و تحول در جامعه و آنچه تحت عنوان ایجاد بسترهای مناسب برای هدف و اقتصاد دانش بنیان است باید گام های سریع و بلندتری برداریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری رخداد اقتصادی  محمد شریعتمداری عصر امروز در همایش آینده کار و کارآفرینی جوانان که در محل اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، افزود:: در دولت هم اگر می خواهیم همگام با این حرکت باشیم باید دولت ما استارتاپی، دانش بنیان و جوان گرا باشد و در این سمت و سو حرکت کند این مهم محقق نمی شود مگر آنکه به طور طبیعی خلاقیت و نوآوری در عرصه دولتی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم قدم هایی در زمینه استارت آپ ها برداشته شده است گفت: جوانانی که عمر و سن آنها طی شد اما نتوانستند و از پشت میز های مدیریتی عالی بنشینند باید بتوانند جایگاه ها را اشغال کنند و با توجه به اینکه زبان موسسه های دانش بنیان را متوجه می شوند موانع و مشکلات را برطرف کنند و در این زمینه قدم های موثری برداشته شده است.

شریعتمداری یادآور شد: ما در هفته مهارت قرار داریم و یکی از مهم‌ترین مشکلات آموزشی ما این است که افراد مهارتهای لازم متناسب با بازار کار را کسب نمی کنند این ما باید اقدامات خود را در این خصوص تغییر دهیم .

وی افزود : سرانجام در این دوره موفق شدیم شورای عالی همکاری های فنی و حرفه ای را در کشور ایجاد کنیم و بین آموزش و پرورش، آموزش عالی و سازمان فنی و حرفه ای ارتباط منطقی برقرار شود و محصولی که تولید می کنند در جامعه امروز کاربرد داشته باشد.

وزیر کار بیان کرد: جوانان ما باید به آنچه که در مغز و جیب خود دارد ببالند و آنچه که در مغز آنها وجود دارد باید متناسب با نیازهای امروز جامعه باشد آنچه که در مغز جوانان تشکیل می‌شود منجر به ارزش افزوده نشود ارزشی ندارد تنها محفوظاتی است که کاربردی ندارد.

وی ادامه داد : در بین سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ شاهد روند رشد بیکاران دانش آموخته نظام‌های دانشگاهی بودیم و براساس آمار گرچه نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان کم شده است اما تعداد آنها بیشتر شده است و از یک میلیون و ٣٠٠ هزار نفر به یک میلیون و ۴٠٠ هزار نفر در سال ٩٧ رسیده است و علت اساسی آن متناسب نبودن آموزش ها با بازار کار است.

وی تصریح کرد: حرکت و مسیر درستی را شروع کردیم از آن جمله می توان تشکیل شورای عالی فنی و حرفه ای و ایجاد هماهنگی های لازم برای تربیت دانشجویان با مهارت است و این موضوع در حوزه کسب و کار هم اهمیت دارد.
وزیر کار گفت: کارگروهی را برای نظارت بر روابط کار و توسعه فعالیت استارت آپ ها در وزارت کار ایجاد کردیم و همچنین تلاش کردیم اختلاف بین کسب و کارهای مدرن و سنتی را حل کنیم.

شریعتمداری یادآورشد: شیوه های جدید تامین مالی نیز مسأله مهمی است و برای اولین بار در کشور صندوق تامین مالی خرد تضمین شده را در حوزه تعاون تاسیس کردیم که فعالیت ها با روش های جدید تامین مالی کنیم که این تامین به واسطه صندوق های موجود در کشور تضمین شده باشد.

وی ادامه داد: دوره های آموزشی استاندارد نیز برای شغل های شایسته در زمینه کارهای شایسته در سازمان فنی و حرفه ای تنظیم شده است و ١٨ عنوان شایسته در صندوق کارآفرینی در حوزه کسب و کارهای نوین طراحی شده است و سال گذشته ٣٢ هزار و ٩١٩ نفر در دوره های کارآفرینی نوین در آموزشها شرکت کردند.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان کرد: تلاش کردیم تا ٢۵٠ مرکز آموزش فنی و حرفه ای به عنوان شتابدهنده کسب و کارهای نوین و استارت آپ ها با هزینه های حداقلی در اختیار صاحبان اندیشه قرار گیرد .

شریعتمداری در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران هم گفت: روابط کار و دستمزد و بیمه هم به شکلی طراحی شده است که برای بازار کار گذشته باشد اما برای شرایط حاضر و ایجاد شرایط مطلوب برای کسب و کارهای جدید بازنگری را در دستورالعمل‌های حاکم بر بازار کار انجام می دهیم.

وی گفت: این دستورالعمل تا ٢ ماه آینده عملی می شود.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.