معاون وزیر صنعت در امور بازرگانی خبر داد

تمرکز کل امور بازرگانی در وزارت صنعت

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اعلام کرد: با تصمیم جدید سران قوا، تمام اختیاراتی که سال ۱۳۹۱ از وزارت صنعت منتزع شده بود به این وزراتخانه بازمی‌گردد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری رخداد اقتصادی «حسین مدرس خیابانی» امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه به تازگی در وزارت صنعت ساختاری تحت عنوان قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی تعریف شده است تا موضوع بازرگانی با توجه به اهمیت آن به صورت متمرکز و منسجم­‌تر از گذشته پیگیری شود اظهار کرد: این تصمیم جدید سران‌ قوا است از این  رو  امور سیاستگذاری و نظارت بازرگانی که به وزارت کشاورزی در سال ۹۱ منتقل شد به وزارت صنعت بازگردانده شد.

وی افزود: براساس این تصمیم که در سال ۹۱ اتخاذ شد نظارت بر حوزه تنظیم بازار  محصولات کشاورزی، صادرات وارادات و عوارض گمرکی و حتی نظارت بر قیمت کالاهای محصولات کشاورزی هم به عهده وزارت کشاورزی بود که با توجه به تصمیم جدید به وزارت صنعت واگذاری شد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی اقتصادی و مصوبه سران قوا، مجددا این بخش به وزارت صنعت بازگشت.

وی معتقد است اگر مسئولیت تنظیم بازار سر جای اصلی خودش باشد، وزارت جهاد کشاورزی می‌­تواند نظارت بیشتری برای حمایت از بخش تولید محصولات کشاورزی داشته باشد.

آرامش مردم در گرو آرامش بازار است

مدرس خیابانی در توضیح برنامه­‌های وزارت صنعت در بخش بازرگانی، ضمن اشاره به دو محور بازرگانی داخلی وخارجی عنوان کرد: تنظیم بازار مهم­ترین بخش بازرگانی داخلی به حساب می­‌رود و آرامش مردم در گرو آرامش بازار است.

وی با اشاره به اهمیت تعیین اولویت در بازار اظهار کرد: ابعاد کالایی تنظیم بازار بسیار گسترده است و تعریف امروز ما از کالای اساسی تغییر کرده؛ مثلا کالایی مانند دستمال کاغذی می­‌تواند بازار را به هم بریزد. گستره کالای اساسی امروز به ۱۰۰ قلم رسیده است که شامل ۹ گروه کالایی مانند خوراکی،کالاهای صنعتی، لوازم خانگی، نهاده‌­های دامی و … می‌­شود. عمده تمرکز ما به اداره این ۱۰۰ قلم کالاست که البته بدان معنا نیست نظارتی به دیگر کالاها نداریم.

تامین و فراوانی کالا مقدم بر قیمت آن است

قائم مقام وزیر در امور بازرگانی درباره تامین کالا در بازار گفت: امروز تامین مناسب و فراوانی کالا مقدم بر قیمت آن است. امروز ۹۵ درصد کالاهای اساسی توسط بخش تولید تامین می‌­شود بنابراین اصل در تنظیم بازار این است که تولید نباید ضرر کند.

مدرس خیابانی کمبودها و اختلالات مقعطی کالاها را ناشی از نادرست بودن پیش‌بینی‌­ها دانست و افزود: باد برآورد درستی از مصرف و تولید داشته باشیم . البته در بخشی از کالاها مثل سیب زمینی تولید فصلی داریم وبه همین دلیل در برخی مقاطع کمبود مقطعی پیدا می­‌کنیم که برای آن هم برنامه داریم.

وی تاکید کرد که توسعه صادرات و تنظیم بازار دو رکن اصلی کشور هستند که همه دستگاه‌­ها باید به اجرای آن کمک کنند.

این مقام مسئول درباره شبکه توزیع که عنصر دوم تنظیم بازار به حساب می­‌رود، خاطرنشان کرد: هدف این بخش، کاهش هزینه مبادله به نفع مصرف کننده است.

وی با اشاره به اهمیت وظیفه نظارتی خاطرنشان کرد: سازمان حمایت از مصرف­کنندگان و تولیدکنندگان بعد نظارتی خود را کاهش داده و به سمت قیمت­گذاری رفته است؛ در حالیکه این سازمان باید بعد نظارتی خود را تقویت کند. همچنین بازرسان اصناف باید به میدان آیند چرا که بدون اصناف کنترل بازار سخت است.

صادرات از نان شب واجب‌­تر است

وی درباره بازرگانی خارجی عنوان کرد: معتقدیم صادرات از نان شب برای کشور واجب‌­تر است و صادرات برای ما از جهت توسعه ظرفیت تولید داخل و حفظ اشتغال اهمیت دارد.

مدرس خیابانی با تاکید بر لزوم ارتقای سطح مبادلات تجاری با کشورهای همسایه عنوان کرد: از  ۴۴ میلیارد دلار صادراتی انجام­ شده تنها حدود ۲۴ میلیارد دلار آن مربوط به ۱۵ کشور همسایه بوده است؛ در حالیکه میزان واردات آن‌ها از دنیا هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.

انگشت اتهام به سمت رسانه­‌ها!

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره وضعیت عوارض‌­های صاداراتی کالاها عنوان کرد: تنظیم بازار به هیچ عنوان مخل صادرات نیست.امروز اختلاف قیمت ارز و ریال به خودی خود صادرات همه کالاها را توجیه­پذیر کرده است و ستاد تنظیم بازار مخالفتی با آن ندارد. حتی حاضریم تسهیلاتی هم به صادرکنندگان تخصیص دهیم؛ مثل اینکه بازارچه‌­های مرزی نظارتشان را کمتر کنند تا ماشین­‌ها و کامیون­‌های صادارتی که در مرکز پلپ می­شوند، در مرز به آن‌­ها کاری نداشته باشند.

وی معتقد است بخشی از تصمیمات غیر عجولانه و غیرکارشناسی به دلیل فشارهای رسانه است و رسانه باید این فرصت را بدهد که مسئولان تصمیمات هیجانی نگیرند.

مدرس خیابانی ادامه داد:  تعداد کالاها و محدوده زمانی عوارض­‌ها و محدودیت‌­های صادراتی بسیار کوتاه خواهد بود؛ حتی ممونیت صادرات کالاها برای تنظیم بازار به تعداد انگشت‌­های دست هم نمی­رسد.

توزیع مجدد شیر رایگان در مدارس

این مقام مسئول از توزیع مجدد شیر در مدارس از مهرماه امسال خبر داد و گفت: دو سال است که توزیع شیر رایگان در مدارس متوقف شده که امسال این طرح مجدد اعمال می­‌شود تا مصرف سرانه لبنیات دانش‌­آموزان رعایت شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.