دلار بخریم یا نخریم؟

بخریم یا نخریم؟این سئوالی است که این روزها اغلب متقاضیان کالا از اهل فن می‌پرسند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد آینده رکود حاکم بر بازار ایران این روزها تعمیق بیشتری یافته است، بازار خودرو و مسکن خالی از مشتری است و بازارهای دیگر نیز وضعیت چندان متفاوتی را دارا نیستند.

 فعالان بازار لوازم خانگی می گویند تنها مشتریان ما در حال حاضر عروس و دامادها هستند و کسی جز برای جهیزیه دست به خرید کالا نمی زند. یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و دیگر اقلام آشپزخانه این روزها مشتریان اندکی را داراست.

یکی از فروشندگان در منطقه جمهوری می گوید نکته جالب اینجاست که همین عروس و دامادها هم دیگر ملزومات درجه دوم یا اولویت دوم را خریداری نمی‌کنند؛ زمانی تا تخم مرغ پز و اسفند دود کن برقی در جهیزیه جا داشت اما امروز مردم ترجیح می دهند تنها اقلام اساسی را بخرند و چرخ گوشت و ماکروفر و چای ساز و قهوه جوش و … را فراموش کنند.

امینی، یکی دیگر از فعالان این صنف نیز در این خصوص می‌گوید: طبیعی است وقتی قیمت ها چند برابر می شود، مدتی طول می کشد تا مردم خودشان را با وضعیت تازه وفق دهند از این رو فروش لوازم خانگی نو کم شده و اتفاقا سیلی که در نوروز رخ داد سبب شده بهای لوازم خانگی دست دم نیز در این دوره به شدت افزایش یابد به طوری که فاصله قیمتی یخچال نو و یخچال دست دوم هیچ گاه تا این حد کم نبوده است.

وی گفت: قبلا یخچال نو ساید بای ساید اگر ۱۰ میلیون تومان بود، یخچال دست دوم به قیمت دو میلیون تومان فروخته می شد اما امروز یخچال های دست دوم تر و تمیز تا هفت میلیون تومان هم مشتری دارد و همین یعنی کار ما کساد است.

این رکود اما تنها بازار لوازم خانگی را در بر نگرفته است، بازار مسکن و خودرو و گوشی تلفن همراه و … نیز از این سکون در امان نمانده‌اند.

بازار راکد مسکن

وقت خرید مسکن است؟

افزایش شدید قیمت مسکن به گفته نائب رییس اتحادیه املاک رکودی استثنایی در ۲۰ سال گذشته را در بازار ایجاد کرده است.

کاهش قیمت در برخی مناطق تهران نیز آغاز شده به طوری که پول لازم ها قیمت‌های پیشنهادی شان را حتی تا یک میلیون تومان در هر متر مربع نسبت به ۱۰ روز قبل کاهش داده اند. به عنوان مثال یکی از فعالان بازار املاک در این خصوص گفت: در منطقه هشت شهرداری، قیمت ملک در میدان صیاد و اطراف سبلان به حدود ۱۰ میلیون تومان برای خانه‌هایی با عمر هفت تا هشت سال رسیده بود اما اخیرا کسانی که با محدودیت زمانی برای فروش واحدهایشان روبرو هستند حاضرند با قیمت ۹ میلیون نیز واحدهایشان را به فروش برسانند. وی در پاسخ به این سئوال که وقت خرید است یا خیر؟ گفت: ببینید اغلب کسانی که این روزها می‌پرسند بخریم یا بفروشیم؛ مشتری و مصرف کننده واقعی نیستند بلکه سرمایه گذار هستند که می‌خواهند ببینند چه زمانی باید وارد بازار بشوند و چه زمانی خارج شوند.

برخی کارشناسان نیز معتقدند کوچ مشتریان از بازارها به معنای کوچ سرمایه گذاران است و افزایش قیمت‌ها در حقیقت فعلا مجالی برای مشتری واقعی باقی نگذاشته است.

پیش بینی فعالان بازار حکایت از آن دارد که مسکن تا ۲۵ درصد امکان ریزش قیمت را پیش رو دارد از این رو احتمال مذکور خریدها را بیش از پیش با رکود مواجه می‌کند.

بازار خودرو

خودرو؛ انتظار برای کاهش

بازار خودروهای وارداتی تنها تحت تاثیر ریزش نرخ ارز نیست بلکه ترخیص خودروهای وارداتی نیز استعداد ریزش در این بازار را تقویت کرده است. در عین حال بهبود روند تحویل خودرو از سوی خودروسازان سبب شده است برخی خودروهای داخلی نیز با ریزش قیمت روبرو شوند. سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران می گوید: بخواهیم یا نه؛ عده ای باید خود را آماده زیان کنند، منظور زیان واقعی است چون با قیمت‌های بالا خودرو خریده‌اند و حالا مجبورند یا با قیمت پایین‌تر بفروشند یا خواب سرمایه‌هایشان را افزایش دهند.

ارز؛ همچنان درگیر نوسان

دلار روز گذشته رفت و برگشت هایی را در کانال یازده هزار تومان تجربه کرده است اما هنوز میزان ریزش نسبت به ۱۰ روز قبل قابل توجه است.

رییس کل بانک مرکزی می گوید نهاد تحت تصدی‌اش اجازه بازگشت قیمت ها را نخواهد داد و دلار دیگر گران نمی شود. بازار ارز ایران در حالی وضعیتی باثبات را دارد که منطقه روزهایی بسیار پرخبر را پشت سر می‌گذارد. صرافان می گویند، تنها بازاری که این روزها با ورود مشتری و سرمایه گذار روبروست بازار سکه است چرا که در روزهای گذشته بسیاری از خریداران باکس‌های ۲۰ تا ۷۰ تایی سکه را می‌خریدند و همین امر نشان از آن دارد که از یک سو میزان سرمایه‌ها خرد شده است و از سوی دیگر هدف خریداران، سرمایه‌گذاری در این بازار بر پله قیمت هایی است که در لبه کانال ۴ میلیون تومان قرار دارد.

فعالان بازارهای مختلف اما یپش بینی می‌کنند رکود تا زمان رسیدن بازار به نوسان ادامه خواهد داشت. این چنین است که چشم بازارهای دیگر به بازار ارز خیره مانده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرآنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.