آیا کاهش قیمت ارز بر قیمت خودرو تاثیر گذار است؟

یک کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار با توجه به کاهش قیمت ارز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  حسین کاکائی کارشناس مسائل اقتصادی درباره تاثیر کاهش نرخ ارز بر حباب قیمت خودرو‌ گفت: دولت به شدت مصارف ارزی را تحت کنترل درآورده است که این روند را می‌توان در بازار خودرو مشاهده کرد.

وی در ادامه بخشی از کاهش کنونی قیمت دلار را به دلیل درصدی کاهش در حباب بزرگ در بازار دانست و افزود: سال گذشته در یک مقطعی دلار به ۱۹ هزار تومان رسید و این حباب قیمت‌ها فقط میان افراد سودجو در بازار به وجود آمده بود.

کاکائی در پاسخ به این سوال که آیا این روند کاهش قیمتی تداوم خواهد داشت یا خیر، افزود: باید منتظرماند و دید که آیا قیمت ارز تا کی و تا چه زمانی کاهش پیدا می‌کند. اگر این روند ادامه پیدا کند به این معنی است که قیمت خودرو یک مقداری کاهش پیدا خواهد کرد.

کارشناس اقتصادی اضافه کرد: قیمت‌های داخل هنوز به روز شده نیست ولی امیدواریم قیمت‌ها ثبات پیدا کند متاسفانه در این مدت حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم که این رقم در خودرو‌ها اعمال نشده است.

وی تصریح کرد: گاهی مواد اولیه برخی از قطعات درصنعت خودروسازی در داخل کشور تولید می‌شود و متاسفانه برخی افراد سودجو در این روند دخیل هستند و خوشبختانه دولت جلوی این افراد را گرفته است و باید امیدوار باشیم که با تمهیدات دولت که یکی از آن کنترل نرخ ارز است، کالا‌های بورسی و مواد اولیه کنترل شود.

کاکائی کاهش تقاضا را یکی از دلایل کاهش قیمت در برخی از بازار‌ها برشمرد و ادامه داد: اکنون به دلیل اتفاقاتی که در سه ماه اخیر در بازار ایران رخ داد شاهد کاهش تقاضا در بخش، خودرو و ارز بودیم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: قیمت خودرو‌های خارجی وابسته به نرخ ارز هستند و باتوجه به اینکه واردات خودرو ممنوع است و این قیمت خودرو‌های خارجی مانند حباب بوده به طوری که در اردیبهشت قیمت خودرو خارجی حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد و سانتافه یک میلیاردی به ۸۰۰ میلیون رسیده است.

وی یادآورشد: من امیدوارم کنترلی که بانک مرکزی داشته قیمت‌ها به ثبات بهتری می‌رسد و ما در این جنگ سیاسی پیروز می‌شویم.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.