درخواست رئیس اتاق بازرگانی تهران از دولت/ ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید/ روند فعلی جز افزایش فساد پیامد دیگری ندارد

رئیس اتاق بازرگانی تهران خواهان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص یارانه نقدی به بخش خصوصی شد.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري اقتصاد آينده؛ مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی استان تهران درباره اصلاح لایحه بودجه ۹۸ که این روزها مطرح است اظهار کرد: مباحثی درباره کسر بودجه در سال پیش رو وجود دارد از این رو سازمان برنامه و بودجه ۲۶ مورد را درباره بودجه و برنامه پنج ساله مطرح کرده است که از منظر ما بسیار کلی است و ما در این راستا نظرات خود را اعلام کردیم.

وی افزود: ما برای کنترل وضعیت فعلی ۳ راهکار را در نظر گرفتیم که امیدوارم از سوی دولت مورد عنایت قرار گیرد که ساماندهی یارانه‌ها، کاهش بودجه شرکت‌های دولتی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از جمله این موارد است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: ما معتقدیم که در حال حاضر ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد رانت می‌کند و سبب شده است که قیمت‌ها بالاتر برود.

خوانساری خاطرنشان کرد: عدم کنترل قیمت‌ها، قاچاق کالا و فساد در بخش خصوصی و دولتی با تعیبن نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی افزایش پیدا کرده است از این رو ما از دولت درخواست کردیم که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را به کالاهای اساسی بردارد و به جای در جهت پرداخت یارانه نقدی وارد عمل شود.

وی با انتقاد از رسوب کالا در گمرگ تاکید کرد: در حال حاضر ۴ هزارتن کالا در گمرگ به دلیل روند سخت بروکراسی وجود دارد که انتظار می‌رود با توجه به اینکه عمده این کالاها از نوع اساسی هستند هر چه زودتر مقدمات ترخیص آنها فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در حال حاضر همچنین ما بحران نقدینگی روبه‌رو هستیم که این روند پیمانکاران ما به خصوص پیمانکاران نفتی را با مشکل روبه‌رو کرده است.

خوانساری با اشاره به مشکل پیش آمده برای رمز ارزها اظهار کرد: انتظار است هرچه سریعتر این موضوع نیز تعیین و تکلیف شود و اگر مسئله مصرف برق مطرح است دولت برای رفع آن اقدام اساسی را انجام دهد.

وی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره عالیخانی وزیر اسبق اقتصاد تصریح کرد: مرحوم عالیخانی در حوزه اقتصادی کشور تحول جدی را ایجاد کردند که جای دارد از اقدامات ایشان تقدیر و تشکر کرد.

بخش خصوصی روی پژوهشگاه‌ها سرمایه‌گذاری کند

همچنین در این مراسم سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: آیا زمان ابن سینا به اندازه امروز در حوزه پژوهش و آموزش هزینه می‌کردیم؟ نمی‌گویم در این بخش زیاد هزینه می شود اما چه شد با این همه هزینه و ۳۳ میلیون جوان بین ۲۰ تا ۳۰ سال و ۴.۵ میلیون دانشجو به اینجا رسیدیم؟ کجای راه را اشتباه رفته‌ایم؟

وی ادامه داد: مگر کم پژوهشگاه دولتی داریم؟ روز اول که به دولت آمدم وزرای مربوطه می گفتند این همه هزینه و هیات علمی و تاسیس پژوهشگاه‌ها چه مشکلی از ما حل کرده‌اند؟

ستاری با بیان اینکه بخش خصوصی را در پژوهش فراموش کردیم، ادامه داد: فکر کردیم فقط دولت باید در پژوهش سرمایه‌گذاری کند، اما نباید انتظار محصول از پژوهشی داشت که سرمایه آن صرفاً از پول دولت تامین شود. همچنین از دانشگاهی که با پول دولت بچرخد نمی‌توان انتظار محصول داشت. سقف پرش دانشگاه‌ها با پول محدود است. مثل کارمندی می‌ماند که با پول دولت کار می‌کند. اگر دانشگاه می خواهد جهش داشته باشد نباید بیشتر از ۱۵ درصد دولتی باشد و بقیه سرمایه آن باید از طریق فروش تکنولوژی و سهام تامین شود.

وی با تاکید بر اینکه اساساً محصول از شرکت بیرون می‌آید و نه دانشگاه، خاطرنشان کرد: اگر از پژوهش محصول می‌خواهیم، باید بخش خصوصی در آن سرمایه‌گذاری کند. باید اکوسیستمی درست کنیم که بخش خصوصی روی جوان‌ها به عنوان نیروهای اقتصاد دانش بنیان سرمایه‌گذاری کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان معتقد است در اکوسیستم قبلی که بر اساس اقتصاد نفتی ایجاد شده، نمی توانیم چنین بستری ایجاد کنیم.

ستاری با تاکید بر اینکه در اقتصاد دانش‌بنیان بحث ارزش افزوده مهم است، ادامه داد: باید بپذیریم کار کشور دیگر با خام فروشی جلو نمی رود. البته که خام‌فروشی فقط نفت نیست و موضوع معدن و زعفران و … را هم در بر می‌گیرد. امروزه دیگر نباید افتخار کنیم که تامین کننده زعفران دنیا هستیم، بلکه ارزش‌افزوده روی این ماده خام و محصولات استخراج‌شده از آن اهمیت دارد. برای انجام این قبیل کارها هم نمی‌توان روی پول دولت حساب کرد و بخش خصوصی باید وارد عمل شود.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به تقابل اقتصاد سنتی و دانش‌بنیان، خطاب به حاضران در جمع گفت: تلاش نکنید، در تقابل با استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورید؛ با مخالفت با این جریان کسی سود نمی‌برد چرا که آن‌ها برنده هستند و ما هم پشت آن‌ها ایستاده‌ایم. در تقابل با نسل جدید شکست می خورید و تنها راه این است که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

وی تاکید کرد: باید پشت اکوسیستم جدید بایستیم و با فرهنگ و اقتصاد سنتی مبارزه کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه وظیفه داریم ورود بخش خصوصی را به اکوسیستم جدید ایجادشده تسهیل کنیم، بیان کرد: اولویت ما سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های حوزه تکنولوژی است چرا که معتقدیم استارت‌آپ‌های حوزه خدمات راهشان را پیدا می‌کنند. بیش از دو هزار ایده جدید فقط در حوزه آی تی منتشر کرده‌ایم.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.