افزایش ۲۱ درصدی خرید تضمینی گندم در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌ شرقی گفت: خرید تضمینی گندم استان در سال آبی جاری ۲۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی؛اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران، در تشریح وضع خرید تضمینی گندم در آذربایجان شرقی که از خرداد ماه امسال آغاز شده است، اظهار کرد: شرکت غله استان در این مدت سه هزار و 795 تن گندم خریداری کرده است.

وی افزود: با احتساب خرید چهار هزار و 155 تن گندم از سوی سازمان تعاون روستایی، مجموع خرید گندم تضمینی استان که در سامانه ثبت شده به هفت هزار و 950 تن می‌رسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با 6 هزار و 555 تن خرید، افزایش 20 درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این‌که به زودی مبلغ گندم‌های خریداری شده به کشاورزان پرداخت می‌شود، ادامه داد: کشاورزان آذربایجان شرقی با احتساب مجموع خرید گندم تا دهم تیرماه یکهزار و 396 میلیارد ریال مطالبه دارند. مقدار هزار و 284 تن بذر نیز در این مدت خریداری شده است.

وی با اشاره به وضع کشت گندم در اراضی آذربایجان شرقی نیز گفت: 408 هزار هکتار اراضی دیم و 58 هزار اراضی آبی کشت گندم در استان وجود داشته و رتبه هشتم را از بابت تولید گندم در کشور داریم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: آذربایجان شرقی رتبه دوم کشوری در سطح کشت گندم دیم و رتبه سوم در تولید گندم دیم دارد و شهرستان هشترود با 100 هزار هکتار سطح کشت گندم و تولید 150 هزار تن گندم، رتبه نخست استانی را دارا است.

فتحی افزود: عمده ارقام کشت شده گندم دیم استان شامل هشترود، صدرا، باران، آفتاب و کوهدشت و عمده ارقام گندم آبی شامل پیشگام، میهن، حیدری، سالار و اکلید است که مرغوبیت بسیار بالایی در مقایسه با سایر استان‌ها دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.