تهرانی‌ها روزانه ۳۰۰ لیتر آب مصرف کردند

قائم مقام آبفای استان تهران: سرانه مصرف آب شرب مشترکان تهرانی، تابستان امسال دو برابر استاندارد‌های جهانی است

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی محمد رضا احمدنسب در گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب بیشترین میزان مصرف آب شرب مشترکان تهرانی در زمان اوج مصرف ثبت شده است، افزود: طبق آخرین آمار در نهم شهریور امسال، بیش از ۳ میلیون و ۳۶۳ هزارو ۸۹۱ مترمکعب آب با دمای ۳۳ درجه در تهران مصرف شده که این رقم درمدت مشابه سال گذشته با دمای ۳۵ درجه، معادل ۳ میلیون و ۶۸ هزارمترمکعب و در سال ۹۶ با دمای ۳۷ درجه برابر با ۳ میلیون و ۶۳ هزار مترمکعب ثبت شده است.

قائم مقام آبفای استان تهران گفت: سرانه مصرف آب شرب مشترکان تهرانی، تابستان امسال در زمان اوج مصرف بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز بود که این سرانه دو برابر استاندارد‌های جهانی است.

وی با بیان اینکه رشد مصرف آب در تابستان امسال در تهران غیر عادی است، گفت: میزان برداشت آب برای تامین آب شرب تهران، ​ ۷۳.۸ درصد از منابع سطحی و ۲۶.۲ درصد از منابع زیرزمینی است.

قائم مقام آبفای استان تهران با بیان اینکه هم اکنون بیش از یک میلیارد و ۲۱ میلیون مترمکعب ذخیره آبی سد‌های تهران است، ادامه داد: در سد کرج بیش از ۱۶۵ میلیون مترمکعب، ​ سد لار ۲۱۲ میلیون مترمکعب، ​ سد لتیان معادل ۶۹ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۳۴۸ میلیون مترمکعب و در سد ماملو نیز ۲۲۷ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است.

آقای احمدنسب با اشاره به اینکه علی رغم بارش‌های مناسب امسال، وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی به دلیل برداشت‌های بی رویه در ۱۰ سال گذشته مناسب نیست گفت: بارش‌های سال ۹۷-۹۸ باید از ۱۲ تا ۱۵ سال تکرار شود تا شرایط سفره‌های آب زیرزمینی بهبود یابد.

وی با اشاره به کاهش سرانه آب‌های تجدید پذیر کشور با توجه به تغییر اقلیم افزود: افزایش میزان مصرف سبب بالا رفتن حجم برداشت آب از سفره‌های آب زیر زمینی و تشدید شرایط نامناسب در منابع آبی است.

احمد نسب گفت: به مشترکانی که میزان مصرف شان از الگوی مصرف تجاوز کرده است با ارسال پیوستی قرمز رنگ به همراه قبوض آب تذکر داده شده است.

قائم مقام آبفای استان تهران افزود: هزینه تمام شده هر مترمکعب آب ۲۰۰۰ تومان و میزان هزینه دریافتی از مشترک ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان است که این نشان دهنده وضعیت نامناسب اقتصاد آب است که باید اصلاح شود.

وی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی در مصرف آب ادامه داد: هزینه آب بصورت پلکانی محاسبه می‌شود که علاوه بر ۷ درصد افزایش هزینه آب بهاء، ​ ۱۶ درصد نیز جریمه مشترکان پرمصرف اعمال می‌شود.

احمد نسب افزود: ۲۰ درصد مشترکان تهرانی، ​ بیش از الگوی تعیین شده آب مصرف می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.