نوبخت: دخالت در امور بخش خصوصی اقتضای شرایط جنگ است

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با اشاره به تحریم‌ گفت: برای عبور از این شرایط، دولت مجبور است در برخی مسائل بخش خصوصی ورود کند.

به گزارش پایگاه خبری رخداد اقتصادی  محمدباقر نوبخت در نشست با سرمایه‌گذاران واحدهای تولیدی و صنعت‌گران استان گیلان در شهر صنعتی رشت با اشاره به تحریم‌ها و تنگناهای ایجادشده از سوی دشمنان، گفت: برای عبور از این شرایط، دولت برخلاف رویکرد خود، مجبور است در برخی مسائل بخش خصوصی ورود کند، اما لازم است توجه داشته باشید که کارهایی که انجام می‌دهیم، به معنای این نیست که بخش خصوصی را قبول نداریم، بلکه اقتضای شرایط جنگ، این‌چنین است.

وی ادامه داد: پیش‌تر بخش خصوصی برای صادرات غیرنفتی پیمانی نمی‌بست، اما اکنون با توجه به وضعیت ایجادشده در صادرات نفتی، از بخش خصوصی می‌خواهیم ارز را داخل کشور بیاورد که این امر، دائمی نیست و این شیوه مواجهه با بخش خصوصی را خودمان قبول نداریم.

معاون رئیس‌جمهور با یادآوری دوران جنگ تحمیلی افزود: اکنون نیز در جنگ اقتصادی مجبوریم کارهایی انجام دهیم و باوجود این‌که مداخلات را به‌هیچ‌وجه قبول نداریم، اما چاره‌ای نداریم، زیرا دولت در شرایط کنونی و مضایقه ایجادشده، مجبور به مداخله در برخی امور بخش خصوصی است.

نوبخت گفت: کارشناسان داخلی و خارجی که سیاست منعطفی دارند نیز ضرورت کمک مسئولان دولتی برای خارج شدن از این وضعیت را تأیید می‌کنند.

وی با اشاره به موقعیت خوب کشور ازلحاظ رونق اقتصادی و تمایل بسیاری از کشورها برای توسعه مناسبات با ایران اسلامی گفت: رئیس دولت آمریکا، همه قواعد و قوانین را برهم زده و اکنون باید با توجه به شرایط، راهبرد اقتصاد مقاومتی را به‌خوبی در کشور عملیاتی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بر عهده گرفتن جانشینی رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان و یادآوری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، نشست با فعالان واحدهای تولیدی و صنعت‌گران را ادامه جلسه مربوط به اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: گیلان را ازلحاظ امور زیربنایی و زیرساختی در اولویت قرار دادیم و در همین راستا پروژه‌های بزرگی در حوزه حمل‌ونقل ریلی انجام شد و رشت به شبکه سراسری راه‌آهن پیوست.

معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت وصل شدن شهر صنعتی رشت به خط ریلی گفت: باید امکان جابه‌جایی بار از شهر و شهرک صنعتی رشت توسط شبکه سراسری ریلی، در کوتاه‌ترین زمان اجرا شود، ضمن آن‌که ادامه مسیر ریلی قزوین رشت به سمت انزلی و آستارا نیز اهمیت زیادی دارد و با تکمیل این مسیر، امکان صادرات و واردات از دو مسیر ریلی و آبی فراهم می‌شود.

نوبخت در خاتمه سخنان خود گفت: به‌جای پراکنده کردن اعتبارات، به دنبال این هستیم که اعتبارات برای پروژه‌هایی هزینه شوند که می‌توان آن‌ها را تکمیل کرد و به بهره‌برداری رساند تا مردم بهره کافی را ببرند.

انتهای پیام/

منبع؛ سازمان برنامه و بودجه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.